“Güçlerimiz Silopi’de, hazırız”

“Güçlerimiz Silopi’de, hazırız”
TBMM'nin yeni yasama yılı açılış resepsiyonuna, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) gayrimeşru referandum damgasını vurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda perşembe günü MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüşeceğini, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun da değerlendirmesini alabileceğini söyledi. Erdoğan, "Bu konudaki kanaatlerini alırım, bu kanaatleri de pekiştirmek suretiyle bu noktadaki sürecimizi zenginleştirmiş oluruz" dedi.
Resepsiyonda soruları yanıtlayan Erdoğan, İran ziyaretinde Kuzey Irak konusunun da ele alınacağına dikkat çekerek, "Orada gerek Sayın Ruhani ile gerekse Sayın Hamaney ile görüşmelerimiz olacak. Bu görüşmeler sonrasında ciddi bir yol haritasını belirlemiş olarak dönmüş olacağız. Bütün bölge ülkeleri ile bu konuda irtibat halindeyiz" diye konuştu.
"Bir gece ansızın gelebiliriz" sözlerini de anımsatan Erdoğan, "Şu anda bütün güçlerimiz Silopi'de, sınırda. Oralarda her türlü manevrayı yapıyor mu? Bu ne demektir? Biz hazırız" dedi.
Resepsiyona kuvvet komutanları da katıldı. Erdoğan'ın "Genelkurmay Başkanımız İran'a gitti. Biz her an hazır olalım her şeye" sözlerine komutanlar, "Hazırız" diye karşılık verdi.

'İNİSİYATİF ALMAYA HAZIRIZ'
Başbakan Binali Yıldırım da IKBY'deki gelişmeleri değerlendirirken "Bizim tercihimiz, diplomatik, siyasi, ekonomik yönden bu meseleler çözülebilir. Bunun için de Türkiye olarak biz inisiyatif almaya hazırız" dedi.
Yıldırım, Katalonya'daki referandumla ilgili de şunları kaydetti: "Kuzey Irak'ta karşı çıktığımıza göre, burada da karşı çıkmak normal. En önce tepki vermesi gereken AB ülkeleri; onların hepsi bir devlet olduğu için bakalım ne tepki veriyorlar. Onlar da kendi komşuları için tepki versinler."
MHP lideri Bahçeli ise "Cumhurbaşkanı'nın konuşması net ve çok özet. Barzani referandumun bütün unsurlarıyla beraber vazgeçtiğini ifade ederse o zaman orada yaşayan tüm topluluklara her konuda yardımcı olabileceğini ifade ediyor" ifadesini kullandı. Bahçeli, uyum yasalarına da gereken desteği vermeye hazır olduklarını söyledi.
Zübeyde YALÇIN - Eda IŞIK- Hazal ATEŞ -Evrin GÜVENDİK- Safure CANTÜRK- Erkam ÇOBAN - Ersan ATAR
BİZE ULAŞIN