Kerkük üzerinden tehdide tahammül edemeyiz

Kerkük üzerinden tehdide tahammül edemeyiz

Cumhurbaşkanı, TBMM'de yeni yasama yılının açılışında konuştu. Genel Kurul’a hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Irak ve AB üyeliğiyle ilgili net mesajlar verdi: "Kerkük üzerinden ülkemizin tehdit edilmesine tahammül edemeyiz. Bunun hesabını da sorarız. Yanlıştan dönerlerse Türkiye yanlarında olacaktır. Bizim AB 'ye ihtiyacımız kalmadı. AB bir atılım yapacaksa o da Türkiye'yi üye yaparak olur. Bunu yaparsa, biz buradayız, yapmazsa da bizim için hiç fark etmez."

  • Gündem
  • Pazartesi 02.10.2017

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TBMM'nin 26. Dönem 3'üncü Yasama Yılı'nı açılış konuşmasında Kuzey Irak'taki referandum ve Avrupa Birliği'nin (AB) ikircikli tutumuna ilişkin sert mesajlar verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadelere yer verdi:

Erdoğan TBMM Yasama Yılı açılışında önemli açıklamalarda bulundu

15 TEMMUZ ORTAK DEĞERİMİZDİR: 15 Temmuz artık, tıpkı Malazgirt gibi, İstanbul'un fethi gibi, Çanakkale gibi, Dumlupınar gibi, ecdadımızın nice emaneti gibi hepimizin ortak değeridir. Darbenin doğrudan hedefi olan TBMM'deki partilerimizden bu konuda çok daha fazla hassasiyet beklediğimi özellikle belirtmek istiyorum.

Erdoğan, "Onların yeri Kandil"

16 NİSAN'A GİDEN YOLU MHP AÇTI: 16 Nisan referandumu ile kabul edilen ülkemizin yönetim sisteminde köklü bir değişiklik anlamına gelen bu anayasa değişikliğinin, tüm partilerin ortak eseri olmasını gönülden arzu ederdik. Ancak Meclis'te grubu bulunan partilerden bazıları farklı bir politika izlediği için anayasa değişikliği sürecinin, AK Parti ve MHP tarafından yönetilmiştir. MHP'nin bu yönde gösterdiği irade, 16 Nisan'a giden yolu açmıştır.TEZKERE BERABERLİĞİ: Geçen hafta yapılan olağanüstü toplantıda görüşülen tezkere konusunda, bir parti hariç, Meclisimizde sergilenen birlik ve beraberliği takdirle karşıladığımı özellikle belirtmek istiyorum. Milletimizin özlediği Meclis görüntüsü işte budur. Önümüzdeki dönemde milli konularda bu dayanışmanın çok daha sık, çok daha güçlü bir şekilde sergileneceğini ümit ediyorum.

OHAL'DEN ZARAR GÖREN YOKTUR: Türkiye'nin, darbe teşebbüsü ve terör örgütlerinin saldırıları gibi gerçekten olağanüstü tehditlerle karşı karşıya bulunduğunu kim inkâr edebilir? Olağanüstü tehditler olağanüstü tedbirler gerektirir. Üstelik hükümetin anayasada belirtilen olağanüstü hal yetkilerinden gerçekten pek azını kullandığı, sadece aciliyet arz eden hususlarda bu yola başvurduğu da bir gerçektir. Bugüne kadar, terör örgütleri ve mensupları dışında, olağanüstü halden zarar gören hiç kimse olmamıştır. Terörle mücadelede duyulan ihtiyaçlar ortadan kalktığında, elbette olağanüstü hal uygulaması da sona erecektir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Meclis'e geldi

FİTNE KUYUSUNA GÖZ YUMMAYIZ: Kuzey Irak yönetiminin yaptığı referandumun bir karşılığı yoktur. Türkiye'nin, Irak'taki tüm kesimlerin güvenliği, huzuru, refahı için yaptığı çalışmaların, Kuzey Irak Yönetimi nezdinde böyle karşılık bulmasının üzüntüsü içindedir. Buradaki asıl sıkıntı bu girişimin yol açtığı sonuçların, asıl kimin işine yarayacağıdır. Bu süreçten ne Kürtlere, ne Araplara, ne Türkmenlere, ne de diğer gruplara hayırlı sonuç çıkmayacağı çok açıktır. Kadim devletlerin dahi varlıklarını korumakta zorlandıkları bir kaotik dönemde, bölgesel bir yapının bağımsızlık iddiası, başka güçlerin oyuncağı olmaktan öte bir anlam taşımayacaktır. Kuzey Irak Yönetimi, yaptığı yanlıştan dönme erdemini gösterdiğinde, Türkiye, devleti ve milletiyle bu kardeşlerimizin yanında olmaya devam edecektir. Sınırlarımızın hemen başında, hem Irak halkı, hem de Türkiye başta olmak üzere çevre ülkeler için daimi tehdit oluşturacak bir fitne kuyusunun kazılmasına biz göz yumamayız. Bizim bir Türkmen kenti olduğunu çok iyi bildiğimiz Kerkük üzerinden ülkemizin tehdit edilmesine asla tahammül edemeyiz; bunun hesabını da mutlaka sorarız.
BRÜKSEL'E REST: Terör örgütleriyle mücadelemizde bizi en çok hayal kırıklığına uğratanların başında AB ülkeleri geliyor. Türkiye'nin AB üyeliğine, öyle gizli saklı da değil, göstere göstere engel olanların, terör örgütlerine karşı sergilediği müsamahakâr tutumdan fevkalade rahatsızız. Şunu açıkça ifade ediyorum. Bu süreci bitiren, havlu atan, vazgeçen taraf biz olmayacağız. Aslına bakarsanız, bizim AB üyeliğine ihtiyacımız da kalmamıştır. Şayet bugün AB bir atılım yapacaksa, bunun tek yolu vardır, o da Türkiye'yi üye yaparak, gerçek anlamda bir ekonomik ve kültürel genişleme hamlesini başlatmasıdır. Eğer AB bunu yaparsa, biz buradayız, Avrupa'nın geleceğine katkı vermekten memnuniyet duyarız. Yapmazsa da bizim için fark etmez...

HDP'YE GENEL KURUL TEPKİSİ: ONLARIN YERİ KANDİL
Törenin ardından TBMM Şeref Holü'nde kendisini bekleyen vatandaşları ve gazetecileri selamlayan Erdoğan, HDP'nin, Meclis'in yeni yasama yılı açılışına katılmamasına ilişkin soruya "Niye olduğunu anlamıyor musunuz? Onların yeri Kandil, biliyorsunuz" karşılığını verdi.

Zübeyde YALÇIN-Eda IŞIK-Evrin GÜVENDİK-Hazal ATEŞ

BİZE ULAŞIN