Bir an önce aklını başına devşirsin

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kuzey Irak’ta yaşanan referandum krizi bölgemizin bağrına yeni bir hançer saplama girişimidir. Yanı başımızda kazılan, ateşini kin ve nefretin beslediği bu çukura izin veremeyiz

Bir an önce aklını başına devşirsin

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Meclis'te yeni yasama yılının ilk grup toplantısında konuştu. Erdoğan şunları söyledi:
ESAMESİ OKUNMAYACAK: Bölgemizde çok kritik, önümüzdeki asrı biçimlendirecek gelişmeler yaşanıyor. Türkiye bu gelişmelerin merkezinde. Bin yıldır bu coğrafyada bizi yok etmek için sayısız teşebbüs olmuştur. Devlet ve millet olarak hala dimdik ayaktayız, bölgenin en önemli gücüyüz. Bizi tehdit edenlerin, kefen biçenlerin, kriz dönemlerini fırsat bilip sırtımızdan hançerlemeye kalkanların hiçbirinin bu topraklarda esamesi okunmuyor, okunmayacaktır.


Cumhurbaşkanı Erdoğan "1000 yıldır bu coğrafyada bizi yok etmek için sayısız girişim oldu"

YENİ BİR HANÇER: Kuzey Irak'ta yaşanan referandum krizi bölgemizin bağrına yeni bir hançer saplama girişimidir. Mesele Kürtlerin hakları meselesi değil. Kürtlerle Arapları, Türkmenleri, diğer grupları ve çevredeki ülkeleri sonu gelmez bir kavga, çatışma, hesaplaşma sürecine itmek isteyenlerin oyununa düşüp düşmeme meselesi. Etnik hırçınlıklar ve mezhebi husumetler üzerinden yanı başımızda kazılan, ateşini kin ve nefretin beslediği bu çukura izin veremeyiz. Irak, ne tek başına Kürdün, ne Arap'ın, ne Türkmen'in değil. Irak, tüm bu kesimlerin binlerce yıllık ortak geçmişinden süzülüp gelen bir kardeşlik iklimi içinde ortak bir gelecek inşa edilmesi gereken bir yer. Kerkük türküleriyle büyümüş bir milleti "Kerkük'teki birkaç bin Türkmen için..." diye başlayan cümlelerle tahkir etmek, kimsenin haddine değil. Daha düne kadar, ayrı bir Sünni Arap bölgesel yönetimi kurulması tartışılan Musul'un çevresindeki demografik yapıyı hiçe sayan bir girişim, kesinlikle art niyetlidir.
AMBARGO ARTACAK: Şimdilik belirli alanlardaki ambargolarla yetiniyoruz. Eğer kendilerine gelmezlerse çok daha ileri adımlar atmakta tereddüt etmeyiz. Kuzey Irak yönetiminin bir an önce aklını başına devşirmesini talep ediyoruz. Biz Kuzey Irak'taki tüm kardeşlerimizi Türkmen, Arap, Kürt demeden, kökenine, meşrebine bakmadan sevdik, seviyoruz. Onların da bize aynı duygular içinde yaklaştıklarına inanıyoruz. Bizi seveni biz de severiz. Bize saygı duyana biz de saygı duyarız ama aksi olduğu zaman gereğini yaparız. Bugün birilerine güvenerek aramızdaki birlikte yaşama hukukuna ihanet edenlerin, yarın dönüp bu kapıyı tekrar nasıl çalabileceklerini merak ediyoruz.


Cumhurbaşkanı Erdoğan "Şimdilik ambargolarla yetiniyoruz ama..."

İÇERİDEN VURULUYORUZ: Türkiye ne zaman ileriye doğru bir adım atsa aynı sıkıntıyla karşılaşıyor. Bu sıkıntı dışarıdan, bizimle rekabet eden mücadele eden güçler değil. Sıkıntımız sürekli içeriden vurulmamız. Suriye ve Irak'ta yaşanan hiçbir hadise Türkiye'den bağımsız değildir. Doğrudan doğruya içişlerimizle alakalı. Her meselede olduğu gibi Irak ve Suriye'deki krizlerin ülkemize yansımalarının üstesinden de milletimizle birlikte geleceğiz. Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız, kardeş olacağız, hep birlikte Türkiye olacağız. Ayrışırsak dağılırız, dağılırsak yok oluruz. Devir ne köken ne meşrep ne cemaat ne cemiyet ne hizip hesabı yapma devridir. Beton gibi, çelik gibi sapasağlam durmalıyız.


"Devir ne köken, ne cemaat, ne hizip yapma devridir"

SAHİP ÇIKACAĞIZ: Bu devletin vatandaşı olmaktan, bu bayrağın gölgesinde yaşamaktan rahatsızlık duyan varsa ne yapıp edip onların da fikrini değiştireceğiz. Artık terör örgütlerine, bölücülere, fitnecilere, çıkarcılara kaptıracak tek kardeşimiz dahi olamaz. Bölücü örgütün saldırılarında ve bunlarla mücadelede yeteri kadar insanı kaybettik. FETÖ gibi, milletimizin değerlerini kullanarak bir kanser hücresi gibi sinsice bünyemizi saran ihanet çetelerine yeteri kadar insanımızı kaptırdık. Daha iyi bir hayat, kariyer vaadiyle parlak beyinlerimizi bir anafor gibi içine çeken Batılı ülkeler de yeteri kadar insanımızı yuttu. Artık 80 milyona sımsıkı sahip çıkacağız.
REFORMLARIN PARTİSİ: Yeni dönemdeki en önemli işlerden biri cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş için gereken uyum yasalarının çıkarılması. AK Parti, reformların partisidir. Yeni yasama yılında da ülkemizin ve milletimizin ihtiyaç duyduğu reformların yasal altyapıları yine bu kutlu çatı altında hazırlanacak.

"GÖKÇEK'İN İSTİFASI" İDDİASI
Cumhurbaşkanı Erdoğan grup toplantısının ardından, çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in istifasının istendiğine ilişkin iddiaların sorulması üzerine şunları söyledi: "Partimizin, herhangi bir birim; partimizin belediye başkanları olur, il başkanları olur vesaire... Bu süreç içerisinde bu tür gelişmeler olur. Ama şu anda böyle bir şey önümüzde yok. Ama bundan sonra da olmayacağı anlamına kesinlikle gelmez. Çünkü bir değişimi dönüşümü biz seçime kadar yaşıyoruz, yaşayacağız ve o metal yorgunluğu dediğim konu, tüm bunları kapsayan bir konuydu. Bu noktada da çok daha diri, dinamik, güçlü bir yapıyla inşallah seçimlere hazırlanıp gideceğiz."

"Şu an böyle bir şey yok ama olmayacağı anlamına gelmez"

BİZE ULAŞIN