Cumhurbaşkanı Erdoğan İran'a kritik ziyaret

Cumhurbaşkanı Erdoğan İran'a kritik ziyaret

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran'ın başkenti Tahran'a gitti. Erdoğan'ın İran ziyaretinde üç kritik dosya masaya yatırılacak.

  • AA
  • Gündem
  • Çarşamba 04.10.2017 09:34

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker de İran'a hareket etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan İran'da

UÇAN KALE A400M CUMHURBAŞKANI'NDAN ÖNCE İRAN'DA

ERDOĞAN İRAN'A ÜÇ DOSYA İLE GİTTİ

Erdoğan, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney ile görüşecek. Erdoğan ve Ruhani iki ülke arasındaki ticaret hacmini 30 milyar dolar hedefine çıkarmak için atılacak adımları ele alacak.

Görüşmelerde ana gündem maddeleri Kuzey Irak referandumu ve Astana süreci ekseninde Suriye'de geçiş süreci olacak. Erdoğan Irak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması gerektiği mesajı verip, mezhepçilik tehlikesine dikkat çekecek.

Erdoğan çözüm için Türkiye ve İran'ın birlikte çalışması gerektiğine vurgu yapacak. Astana'da mutabakata varılan çatışmasızlık bölgelerinde yapılacak çalışmalar, özellikle İdlib bölgesinde kararların uygulanması ve Suriye'deki siyasi geçiş süreciyle ilgili iki lider görüş alışverişinde bulunacak.

RUSYA VE İRAN’LA İŞBİRLİĞİ DERKEN AVRASYA EKSENİNE Mİ GİDİYORUZ?

BİZE ULAŞIN