Şehit yakınları: İdam edilsinler

Şehit yakınları: İdam edilsinler

Karar duruşmasını takip etmeye gelen vatandaşlarla şehit yakınları, "İdam isteriz" sloganları attı. Bazılarının da ellerindeki urganları attıkları görüldü.

ADALET TECELLİ ETTİ
Suikast timinin şehit ettiği Nedip Cengiz Eker'in babası Nihat Eker de, duruşma sonrası yaptığı açıklamada, "Oğlum biliyorum cennette. Adalet tecelli etti. Bu hainlere gereken süreler fazlasıyla tanındı. Cumhuriyeti ve devleti yıkmaya çalışan bu hainlere gereken cezalar verildi. Bunların milletin ödediği vergilerle beslenmesini değil bir an önce idamlarını istiyorum" dedi. Anne Güzel Eker de "Onlara ömür boyu müebbet hapis verildi ya o bana yeter. İnşallah idam edilirler" diye konuştu. Karar duruşması sonrası konuşan başbakanlık avukatlarından Halit Çokan da, "Türkiye Cumhuriyeti, önüne gelen her canlıyı öldürmeye kodlanan bu kişileri, son derece şeffaf ve dünya kamuoyu önünde yargılayarak, bir hukuk devleti olduğunu gösterdi" yorumunda bulundu.

'GÜN YÜZÜ GÖREMEZLER'
Duruşmayı izleyen Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Mustafa Akış ise şöyle dedi: "Türkiye'de ilk defa darbeyi bu millet çıplak elleriyle engelledi ve sıcağı sıcağına darbecileri yargıladı. Bu karar, 15 Temmuz'daki tüm şehitlerimize ve gazilerimize armağan olsun. Sanıklar gün yüzü görmeden bundan sonraki hayatlarını özellikle tek kişilik hücrede geçirecekler."

BİZE ULAŞIN