Suikastçılara 4’er müebbet

Cumhurbaşkanı’na suikast davasında ceza yağdı: Saldırıyı yöneten Tuğgeneral Sönmezateş ve ‘menfez paşası’ Zekeriya Kuzu dahil 31 sanık 4’er kez müebbet hapse çarptırıldı

Suikastçılara 4’er müebbet

Cumhurbaşkanı'na 15 Temmuz gecesi suikast girişimi ve 2 polisin şehit edilmesi ile ilgili dava dün sonuçlandı. FETÖ'cü suikast timine ceza yağdı.

SON SÖZLERİ SORULDU
Yaklaşık 7 ay önce başlayan davanın dünkü karar duruşmasında önce sanıklara son sözleri soruldu. Suikast timinin başındaki eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, "Son sözü söylemeyi reddediyorum" derken, "Paşa" lakaplı FETÖ'nün Çiğli 2'nci Ana Jet Üssü İmamı astsubay Zekeriya Kuzu ise "Kumpas içine düştüm. Bizimle ilgili basında çeşitli yorumlar yapılıyor. İçerden sızma mı oldu bilemiyorum" dedi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Emirşah Baştoğ, "İçerden herhangi bir sızma olması mümkün değil. Bilgi sızmasın diye bilgisayarlarımızı bile UYAP'a bağlamadık" yanıtını verdi. Öğleden sonra tekrar başlayan duruşmada Baştoğ kararı açıkladı.

Suikast girişimini yöneten eski Tuğgeneral Gökhan Şahin Sönmezateş, timin başındaki eski binbaşı Şükrü Seymen ve Zekeriya Kuzu'nun da aralarında bulunduğu 31 sanık 4'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapse çarptırıldı. Kuzu'ya ayrıca baskında 3 polisin cüzdanlarını gasp ettiği için 3 kez 18'er yıldan toplam 54 yıl hapis cezası da verildi.ESKİ YAVERE 18 YIL
3 sanığa birer kez ağırlaştırılmış, 6 sanığa da birer kez müebbet cezası verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eski yaveri Ali Yazıcı 18 yıl, Tümamiral Tezcan Kızılelma da 15 yıl hapse mahkûm edildi. Yarbay Hüseyin Yılmaz delil yetersizliğinden beraat ederken, Fetullah Gülen ile firari yüzbaşı Burkay Karatepe ve sonradan yakalanan yarbay Özcan Karacan'ın dosyaları ayrıldı.POLİS VE JANDARMA KUŞ UÇURTMADI
Muğla Ticaret ve Sanayi Odası salonunda görülen duruşmanın yapıldığı bölgede, Muğla Emniyet Müdürlüğü ile İl Jandarma Komutanlığı yoğun güvenlik önlemi aldı. Sanık yakınları ve gazeteciler, kontrol noktalarında aranarak duruşma salonuna alındı. Çevre binaların çatılarına keskin nişancı özel harekât polisleri konuşlandı.
Duruşma salonu çevresinde 270 polis ile 330 jandarma görev yaptı. Çanakkale, Aydın ve Antalya'dan da takviye kuvvetler getirildi.
Duruşma öncesinde "Boomer" adlı bomba arama dedektör köpeği salon çevresinde arama yaptı.
Karar duruşmasını izleyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı Kan, "Adaletin tecelli edeceği noktasında şüphemiz yoktu. Bu yapılan çirkin, hain darbe girişiminin akabinde de mahkemelerin karar vermesi bizim adımıza ümit verici" dedi.
Sanıklar son sözlerini söylerken bile karar sürecini uzatmaya kalkınca Mahkeme Başkanı Baştoğ, "Bugüne kadar yeterince savunma hakkı tanındı. Adı üstünde son sözlerinizi alacağız" diye uyardı.
BİZE ULAŞIN