Büyükada iddianamesi: Yeni bir Gezi amaçladılar

Büyükada’da toplantı yaparken yakalanan 2’si yabancı 11 şüpheli için 5 yıldan 15 yıla kadar hapis istendi. İddianameye göre amaçları ikinci bir Gezi ayaklanması için zemin hazırlamaktı

Büyükada iddianamesi: Yeni bir Gezi amaçladılar
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun başlattığı sözde 'Adalet' yürüyüşü sırasında Büyükada'daki bir otelde toplantı halindeyken yakalanan 9'u tutuklu 2'si yabancı 11 şüpheli hakkında yürütülen soruşturma tamamlandı. İddianamede 5 yıldan 15 yıla kadar hapsi istenen şüphelilerin Gezi eylemleri gibi toplumsal kaos yaratacak olaylar amaçladıklarına vurgu yapıldı.

3 ÖRGÜTLE İRTİBATLILAR
Toplantı sırasında, kişisel telefon ve bilgisayarların nasıl gizli şifreleneceğinden, polisin eline geçmesi halinde çoğu kişinin yanacağından bahsedildiği de iddianamede yer aldı. Şüphelilerin FETÖ, PKK ve DHKP-C terör örgütlerine üye kişilerle yoğun irtibat halinde olduklarına dikkat çekildi. Özlem Dalkıran'a ait dijitallerde çıkan bir Word belgesinde, adalet yürüyüşünün İstanbul'da değil Edirne'de sonlanması gerektiği belirtilerek, "Yaz boyu ne yapacağız? CHP yürüyüşe başladı heyecanlandık. Niye? Kitleler sokağa çıkacak diye. Sokak ve örgütlenmek önemli ama bunlar araç. Bizim hedefimiz AKP. Gezi de dahil hiçbir büyük kalkışma, cephe kurarak salonlarda bildiriler hazırlayarak olmadı. Tahrir de böyle olmadı" denildiği de kaydedildi.

SOSYAL HAREKET UZMANI
Yabancı şüphelilerden Alman Peter Steudtner uzmanlık alanı yerleşim birimlerinde sosyal hareketleri başlatma, sosyal direnişleri güçlendirecek bağlantılar kurma ve bu ayaklanmaları sürdürülebilir kılma eğitimi vermek. Steudtner, bu konularda faaliyet gösteren ULEX adlı örgütün de önemli isimlerinden biri... Bir diğer yabancı şüpheli ise İsveç vatandaşı Ali Gharavi.
BİZE ULAŞIN