‘İdlib ile yeni bölünmelerin önü kesilecek’

Başbakan Yıldırım, İdlib operasyonunu değerlendirdi: Rusya ile birlikte çalışıyoruz. İdlib harekâtıyla terör örgütlerinin ve yeni bölünmelerin önü kesilecek

‘İdlib ile yeni bölünmelerin önü kesilecek’
Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti'nin 26'ncı İstişare ve Değerlendirme toplantısının son gününde basına kapalı gerçekleştirilen bölümde Bakanlar Kurulu ile birlikte önce katılımcılara hitap etti, ardından milletvekillerinden gelen soruları yanıtladı. Yıldırım, İdlib konusunda da bilgi verdi. Türkiye, İran ve Rusya arasındaki Astana sürecinde varılan mutabakatın önemli bir adımının İdlib'de görüldüğünü belirten Yıldırım, şunları söyledi: "El Bab'ın terörden arındırılmasıyla sınır ötesi terörle mücadelede başarısını ispatlayan Türkiye, İdlib'de yeni bir adım atıyor. El Bab bölgenin kapısıydı. Hatay, Halep, Lazkiye ve Hama arasındaki stratejik konumuyla dikkat çeken İdlib ise bölgenin kilidi. İdlib'in güvenliğinin sağlanması 2011'den beri süren Suriye krizinde nihai çözümün önünü açabilecek yeni bir aşamayı ifade ediyor. Çevremizdeki sorunların kaynağı bellidir. Bölge böl parçala taktiğiyle Sykes-Picot'tan sonra ikinci bir parçalanmaya tabi tutulmak isteniyor. İdlib harekatıyla terör örgütlerinin önü kesilerek yeni bölünmelerin önünü açabilecek önemli bir stratejik sorun ortadan kaldırılmaktadır. Fırat Kalkanı'ndan sonra İdlib, Türkiye'nin Suriye masasında vazgeçilmez yerini ve bölgesel güç olarak etkinliğini bir kez daha ortaya koydu. Türkiye bölgedeki etkili pozisyonunu Suriye'de kabul edilebilir ve kalıcı bir siyasi çözümün sağlanması doğrultusunda kullanmaktadır." Basına kapalı bölümde Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin bağımsızlık referandumunu meşru görmediklerini de vurgulayanYıldırım, "Statü değişikliğini milli güvenliğimiz için tehdit olarak görüyoruz" diye konuştu. AB ile iyi ilişkileri geliştirmek için dürüst çaba gösterdiklerini anlatan Yıldırım, "İlişkilerimizin kötü olmasının sebebi biz değiliz" dedi. Teşkilatlara 2019 seçimleri öncesinde değişim, dönüşüm, yenilenme mesajları veren Yıldırım, "Bu teşkilatlar 12 seçimi alnının akıyla gerçekleştirdi. 2019 seçimlerine de teşkilatlardaki yenilenmeyle birlikte emin adımlarla ilerleyeceğiz" ifadesini kullandı.

HIZIMIZI KESMEK İSTİYORLAR
Başbakan Yıldırım, ardından Afyonkarahisar'da düzenlenen toplu açılış törenine katıldı. Türkiye'nin etrafında birtakım olaylar olduğuna dikkat çeken Yıldırım, "Suriye'de, Irak'ta olanları hep beraber görüyorsunuz. Burada yapılmaya çalışılanlar, Türkiye'nin gelecekteki hızını kesmeye yönelik birtakım projelerdir. Bunlar bize söker mi, sökmez. Çünkü biz bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız" dedi. Toplu açılışların toplam değerinin 212 milyon lira olduğunu kaydeden Yıldırım, yüksek hızlı trenle Afyonkarahisar-Ankara arasının 1.5 saatte kat edileceğinin müjdesini verdi.

BAKANLAR MASA TENİSİ OYNADI
AK Parti'nin Afyonkarahisar'da gerçekleştirilen 26'ncı İstişare ve Değerlendirme toplantısında yapılan sunumların ardından verilen arada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül masa tenisi oynadı. Bakanların masa tenisi maçını çocukları da dikkatle izledi. Öte yandan önceki gece aralarında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ile milletvekillerinden oluşan karma ekip de halı saha maçı yaptı.
BİZE ULAŞIN