Büyükelçiye yakışmıyor

Adalet Bakanı Gül’den, Büyükelçi Bass’ın FETÖ casusunun tutuklanmasına ilişkin, ‘Hükümetten bazıları intikam peşinde’ açıklamasına yanıt: Bu asla bir diplomatın ağzına yakışmayacak bir ifadedir

Büyükelçiye yakışmıyor
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül aHaber televizyonunda katıldığı canlı yayında soruları yanıtladı. ABD'nin Türkiye'deki vize hizmetlerini askıya alması kararına ilişkin, "Açıklamada konsolosluk görevlilerinin güvenliğiyle ilgili bir husus ifade ediliyor. Güvenlikle ilgili hangi hususta eksiklik varsa bu konuda ilgili bakanlıklarca gerekli çalışmalar yapılır. Bu son tutuklamaya ilişkin bir konuysa bu hususta Türk yargısının verdiği bir karardır" ifadesini kullandı.
ABD'nin Ankara Büyükelçisi John Bass'in konsolosluk çalışanının tutuklanması kararıyla ilgili "Hükümetten bazıları intikam peşinde" açıklamalarının anımsatılması üzerine Gül, şu görüşlere yer verdi: "Bu asla bir diplomatın ağzına yakışmayacak bir ifadedir. Türkiye'de hükümet görevlileri, hükümet icra fonksiyonunu yerine getirir, kendi vazifelerini yerine getirir. Yargı da kendi işlevini yerine getirir. Bu tutuklama kararı, yargının verdiği bir karardır. Bu hususta hükümetin hiçbir görevlisi veya hiçbir kurum yargıya 'şu şekilde karar verin' diye bir talimat veremez. Türk mahkemeleri ve yargısı bağımsızdır. Bir büyükelçinin Türk yargısına yönelik yapılan bu açıklamalarını kabul etmek mümkün değildir. Herhangi bir talimat ya da bir intikam anlamında hiçbir hükümet üyesinin çabası olamaz. Böyle bir ifadeyi asla kabul edemeyiz ve doğru bulmayız."
BİZE ULAŞIN