Güvenlik yetkilisine konsolosluk kalkanı

Güvenlik yetkilisine konsolosluk kalkanı
ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğu görevlisi Metin Topuz'un FETÖ bağlantısı nedeniyle 4 Ekim'de "Casusluktan" tutuklanmasının ardından dün de aynı soruşturma kapsamında Konsolosluk Güvenlik Yetkilisi Mete Cantürk için gözaltı kararı verildi. İki gündür ABD konsolosluk yetkililerince çıkışına izin verilmeyen Cantürk'ün, örgütte yönetici oldukları ileri sürülen eşi Sevim Cantürk, oğlu Ö. Cantürk ve kızı K.İ.Cantürk ise Amasya'daki operasyonla yakalandı. İstanbul'a getirilen 3 şüphelinin sorgusu sürüyor.
Başsavcılık konsolosluk çalışanı Mete Cantürk'ün "diplomatik kimliği" olmadığı bilgisini paylaştı.
Cantürk'ün, FETÖ'nün amiral gazetesi olan ve Zaman'a abone olduğu ve gazetenin Yenibosna'daki binasını defalarca ziyaret ettiği tespit edildi.


1982'de ABD İstanbul Başkonsolosluğu'nda işçi statüsünde çalışmaya başlayan Metin Topuz, 1993'te İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Narkotik Şube Müdürlüğü'nün ABD Uyuşturucu ile Mücadele Dairesi olarak bilinen DEA'nın irtibat görevlisi olarak atandı ve 2002'ye kadar burada görev yaptı. İşi İstanbul Narkotik ekipleriyle ABD DEA görevlilerini irtibatlandırmak olan Topuz'un 1996'da bir operasyon sırasında çekilen fotoğrafı da ortaya çıktı.
BİZE ULAŞIN