Darbeci hainler böyle şehit etti

Darbeci hainler böyle şehit etti

İhanet girişimine karşı göğsünü siper eden iki kahraman şehidin nasıl katledildiği ortaya çıktı. FETÖ’nün çeteleri, şehit Yılmaz Ercan ve Sevgi Yeşilyurt’u ‘canlı bomba’ diye katletmiş

  • Gündem
  • Perşembe 12.10.2017

15 Temmuz direnişinin iki kahramanı... Biri motorunu hain darbecilerin kullandığı tankların üzerine süren Yılmaz Ercan... Diğeri de köprüde ilk açılan ateşle şehit düşen Sevgi Yeşilyurt... FETÖ darbe girişimi sırasında, aralarında Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip Olçok'un da bulunduğu 34 kişinin şehit edildiği 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'ndeki olaylara ilişkin yargılamada iki ismin nasıl katledildiği ortaya çıktı.

CANLI BOMBA DEYİP VURDULAR
Haklarında 37'şer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istenen 135'i tutuklu 143 sanığın yargılandığı davanın üçüncü duruşmasında ifade veren tutuklu sanık er Aykut Şafak Kaya iki ismin de "canlı bomba" diye katledildiğini anlattı. Silivri'deki duruşmada savunma yapan ve o dönemde "kısa dönem asker" olarak köprüde bulunan er Aykut Şafak Kaya, emirleri binbaşı olan Ahmet Taştan ile olaylar sırasında öldürülen Astsubay İbrahim Gül'ün verdiğini belirterek ihaneti anlattı. Kendisinin sabaha kadar araç altınada saklanarak silah kullanmadığını anlatan Kaya, "İleriye baktığımda bir bayanın yere düştüğünü gördüm. Ardından motosikletli birinin tankın yanına doğru geldiğini gördüm. 'Canlı bomba' denilerek onun da hedef alınmasını emrettiler. Ateşle o da vuruldu" dedi. Yeşilyurt, darbecilerin açtığı ilk ateşte, Ercan ise motosikletini darbecilerin üzerine sürerken açılan ateşte şehit olmuştu.

'ATEŞ ETMEYENİ VURURUM'
Binbaşı olan Ahmet Taştan ile olaylar sırasında öldürülen Astsubay İbrahim Gül'ün gelen araçların içindekilere "Canlı bomba var, sıkıyönetim ilan edildi, evinize gidin" demelerini emrettiğini aktaran Kaya, bir ara durdurulan bir resmi araçtaki trafik polislerinin darp edildiğini gördüğünü söyledi. Ahmet Taştan ve İbrahim Gül'ün kendilerinden mevzi almalarını istediğini belirten Kaya, Gül'ün askerleri, "Ateş etmeyeni vururum" diyerek tehdit ettiğini söyledi.

BİZE ULAŞIN