164 haine, ağır müebbet talebi

Kara Harp Okulu davasında sona gelindi. Savcı, Genelkurmay Karargâhı’nı işgal edip sabaha kadar halka ateş açan FETÖ darbecisi 164 hain için ağırlaştırılmış müebbet istedi

164 haine, ağır müebbet talebi
15 Temmuz'daki darbe girişimi sırasında Kara Harp Okulu'ndan Genelkurmay Başkanlığı'na getirilen ve burada sabaha kadar halka karşı darbecilerle birlikte işgal girişimini sürdüren 164 sanıkla ilgili iddianame tamamlandı. Aralarında kursiyer ve rütbelilerin de bulunduğu 164 sanık hakkında "Anayasa'yı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet cezası talep edildi.
Ankara 17. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada Mahkeme Başkanı Oğuz Dik, kovuşturmanın genişletilmesi taleplerinin, dosyanın geldiği aşama ve davaya katkı sağlamayacağı gerekçesiyle reddine karar verildiğini açıkladı. Daha sonra da Savcı esas hakkındaki mütalaasını verdi.

BİLDİKLERİ HALDE DEVAM ETTİLER
Sanıklardan 36'sının örgütün gizli haberleşme sistemi ByLock kullanıcısı olduklarının da tespit edildiği aktarılan esas hakkındaki mütalaada, şu bilgilere yer verildi:
"Bütün sanıkların kandırıldıklarını iddia ettiği ancak başından beri askeri bir darbe olduğunu bildikleri, gönüllü olarak helikopterlere binerek silahlı şekilde geldikleri, askeri darbe yapıldığını bilerek mensubu oldukları örgütün askeri darbesinin başarılı olması için ellerinden gelen gayreti gösterdikleri, darbeciler tarafından karargâha müdahale eden sivillerin şehit edildiklerini gördükleri, şehitleri taşıdıkları, meşru bir olayın içinde olmadıklarını bildikleri halde darbe faaliyetlerine devam ettikleri, askeri bir darbe olduğunu bilerek nöbet tuttukları, sivil halka ateş açıp korkuttukları, bina içinde öldürmek için sivil aradıkları, şehit edilen sivillerin naaşlarını sürükleyip taşıyarak karargâh dışına attıkları, darbe olduğunu bilmelerine rağmen aynı yerde saatlerce kaldıkları, silahlı olarak karargahta destek sağlayıp karargahın sivil halkın eline geçmemesi için katkı sağladıkları, saatlerce darbenin başarıya ulaşması için destek verdikleri, sabaha doğru darbenin başarısız olduğunu anlayınca bu durumdan kurtulmak için çeşitli manevralar yaptıkları, kendilerini er olarak tanıtmak için kursiyer olduklarını gösteren alametleri ve rütbeleri üzerlerinden attıkları ve polise teslim oldukları anlaşılmıştır."
Siirt'te görevli olmasına rağmen darbe girişiminin yaşandığı gece Genelkurmay Karargâhı'nda yakalanan sanık eski Albay Erdoğan Kurt'a ayrıca "askeri komutanlıkların gasbı" suçundan müebbet hapis cezası verilmesi talep edildi. Sanıklara esas hakkındaki savunmaları için süre verilen duruşma, 15 Ocak-9 Şubat 2018'e ertelendi.
BİZE ULAŞIN