Melih Altınok: O günkü birliktelikten korktular

Melih Altınok bugünkü yazısında gerilen ABD ilişkileri çerçevesine 1 Mart tezkeresi penceresinden baktı ve çarpıcı notlara yer verdi. İşte Altınok'un yazısından öne çıkanlar;

Melih Altınok: O günkü birliktelikten korktular

melih altınok bugünkü yazısında sabah.com.tr ile ilgili görsel sonucu

Türkiye ile ABD arasındaki vize krizi, 15 yıldır Türkiye'yi hedef tahtasına koyanların "gerçektenkimler" olduğuna dair tartışmayı alevlendirdi.

(...)

Dün, resmi olarak "Hangi Amerika" diyen soran Cumhurbaşkanı, Türkiye'nin karşı karşıya olduğu saldırının arkasında "Zulüm 1453'te başladı" söylemini üretenlerin olduğunu söyledi. Kuşkusuz bu işin kökü tarihe dayanan motivasyonları da vardır. Ancak yakın süreci göz önüne alırsak, benim aklıma ilk olarak 15 yıl öncesi geliyor. O gün bugündür ülkece ABD'nin sistematik saldırısı altındayız...

(...)

Düşünüyorum da...
1 Mart tezkeresi Meclis'te görüşülürken ben henüz Ankara'da öğrenciydim. Okulda solcu, muhafazakâr, ulusalcı ne kadar grup, öğrenci varsa yan yana gelip bu işe karşı gelmiştik. Hatta beraber bir eylem yapmıştık.
İlk ve tekti bu. O günden sonra memlekette bu grupların hiçbir talep için yan yana geldiğini göremedik.
Demek ki, bugün sergileyemediğimiz bu birlik tablosu, o günlerde birilerini çok ürkütmüş...
Ama bazen "O gün tezkere Meclis'ten geçseydi ve biz bunca acıyı hiç çekmese miydik" diye düşünmeden de edemiyorum.
Fakat sonra o zaman da ABD'nin dümen suyundan hiç çıkmadan "yarı sömürge ülkesi olarak devam ederdik, doğrusu buymuş" diye kendime cevap veriyorum.
Sizce?

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

BİZE ULAŞIN