Vize krizi için ABD heyet gönderiyor

ABD Büyükelçisi Bass’ın başlattığı vize krizinin çözümü için ilk adım atıldı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ABD’li mevkidaşı Tillerson ile görüştü. Çözüm için ABD’den Türkiye’ye heyet geliyor

Vize krizi için ABD heyet gönderiyor
ABD, Ankara Büyükelçisi John Bass'ın başlattığı vize krizinin çözümü için harekete geçti. Önümüzdeki hafta ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir heyet Türkiye'ye gönderilecek. Heyete Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Jonathan Cohen'in başkanlık edeceği belirtiliyor. Hafta sonu Ankaraya gelmesi beklenen Cohen'in krizin kısa sürede çözümü konusunda Ankara'ya ortak bir komisyon kurulması teklifinde bulunacağı ifade ediliyor.
ABD Ankara Büyükelçiliği'nin vize başvurularını dondurmasının ardından Türkiye de mütekabiliyet esasına dayalı olarak aynı şekilde karşılık verince ABD, geri adım atarak krizin çözülmesi konusunda yumuşama sinyalleri verdi.
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, bir televizyon kanalında konuya ilişkin değerlendirmede bulunarak, "Dışişleri Bakanımız ile ABD Dışişleri Bakanı bir telefon görüşmesi yaptılar ve son gelişmeleri değerlendirdiler. Bundan sonra yapılacaklar hususunda görüş alışverişinde bulundular. Bakanlıktan aldığım bilgiye göre oldukça yapıcı bir görüşme oldu. İki ülke arasında temsilcilerin bir araya gelip bu konu üzerinde çalışmaları kararı alındı ve bu karar gereği önümüzdeki günlerde bir araya gelinecek, çalışılacak ve sonucuna göre de bir adım atılacaktır" dedi.
Gözaltına alınan çalışanın hem polisteki hem de savcılıktaki ifadesinin avukatı huzurunda alındığını belirten Bozdağ, "Sayın Büyükelçi bu konuda bilgi sahibi olmak istediğinde, bunun yolu bellidir. Dışişleri kanalıyla müracaat edilir, ziyaret izni talep edilir, ki izin verilebilir. Bunun yolu, diplomatik usulde de, hukuk usulünde de bellidir. Bir şey olduğunda medyayı toplayıp 'Burada bir intikam düşüncesi var' gibi açıklama yapmak değil" dedi.
BİZE ULAŞIN