Başbakan Binali Yıldırım Üniversite açılışında açıklamalarda bulundu

Başbakan Binali Yıldırım, Milli Savunma Üniversitesinde akademik yıl açılışı ve Harp Enstitülerinin eğitime başlaması dolayısıyla düzenlenen programda açıklamalarda bulundu.

Başbakan Binali Yıldırım Üniversite açılışında açıklamalarda bulundu

Başbakan Binali Yıldırım, Milli Savunma Üniversitesi Akademik Yıl Açılış Töreni'nde açıklamalarda bulundu.

İşte Başbakan'ın konuşmasının satır başları:

BİR YIL İÇİNDE HEDEFLERİMİZE ULAŞMAK 15 TEMMUZ'DAN SONRA BÜYÜK BAŞARIDIR

15 Temmuz'da bu kurumlarımıza verilen tahribat ve buradaki insan kaybımız, öğrenci kaybımız süratle telafi edilmiş, az önce rektörümüzün bana verdiği bilgilere göre, Harp Akademileri, Harp Okulları, astsubaylar ve akademilerde 15 Temmuz öncesi Jandarma'yı, GATA'yı ve Sahil Güvenliği çıkardıktan sonra toplam sayı 9 bin 828. Bugün bu sayı 9 bin 832'dir. Dolayısıyla bu konuda hiçbir zafiyet kalmamış ve süratle buradaki açık kapatılmıştır. Buna Jandarma'yı, Sahil Güvenliği, GATA'daki öğrencileri koyarsanız daha önceki 16 bin seviyesi neredeyse yakalanmış gibi gözüküyor.

Bir yıllık süre içerisinde istediğimiz hedeflere ulaşmak, 15 Temmuz gibi büyük bir travmadan sonra önemli bir başarıdır.15 Temmuz darbesi sonrası görevlendirmelere göz attığımızda, İstanbul Valisi Hava Harp Okulu Komutanı, İş Bankası Genel Müdürü Hava Harp Okulu dekanı. Böyle atamalar yapmışlar. Harp okulunun hocalarının görevi darbe yapıp devlet kurumlarının başına geçmek mi?

10 YIL ÖNCEKİ TEHDİT ALGISIYLA BUGÜNKÜ AYNI DEĞİL

"10 yıl önceki tehdit algısıyla bugünki tehdit algısı aynı değil. Ülkeler savunma ağırlıklı hazırlık yaparken bugün caydırıcı ağırlıklı hazırlık yapıyorlar. Önceden tankla, topla, uçakla bir harp icra edilirken şimdi bilişimle, siber saldırılarla gerçekleştiriliyor. Türkiye'de bu konuda girişimler gerçekleştirmeye devam ediyor. Bu konuda TSK'da gerekli adamları attı. 2012'den itibaren siber tehdidi için gerekli altyapı oluşturuldu." dedi.

BİZE ULAŞIN