Hava harekâtında PKK’ya ağır darbe

Hakkâri’de 9 güvenlik görevlisinin şehit edildiği saldırı sonrası TSK’nın Kuzey Irak’a düzenlediği hava saldırısında terör yuvaları yerle bir edildi

Hava harekâtında PKK’ya ağır darbe
Hakkâri'nin Şemdinli İlçesi'nde 9 güvenlik görevlisinin şehit olduğu hain saldırıdan sonra bölgeye ve Kuzey Irak'ta düzenlenen operasyonlarla terör örgütü PKK büyük bir darbe aldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ,"Irak yapmazsa biz Kandil ve Sincar'daki terör kamplarını yerle bir ederiz" sözünün ardından dün TSK sınır ötesi operasyon yaptı. Aralarında Kandil'in de bulunduğu terör örgütü PKK'nın kamplarına, son günlerin en büyük hava harekâtı gerçekleştirildi.

F-16'LAR DİYARBAKIR'DAN KALKTI
Diyarbakır'dan kalkan F-16'lar, İHA'larla belirlenen 36 hedefi yerle bir etti. İnsansı Hava Aracı (İHA)'lar, Şemdinli saldırısının ardından sınır kesimi ile Kuzey Irak bölgesindeki PKK kampları üzerinde keşif uçuşları yaparak görüntü aldı. Bu görüntülerin Genelkurmay Başkanlığı harekât merkezine iletilmesi üzerine büyük hava harekâtı için düğmeye basıldı. Diyarbakır 2'nci Hava Kuvvet Komutanlığı 8'inci Ana Jet Üs Komutanlığı'ndaki 181'inci ve 182'nci filodan peş peşe F-16 savaş uçakları havalandı.
Lazer güdümlü füzelerinin de kullanıldığı hava harekâtında, üst düzey yöneticilerin de barındığı Kandil başta olmak üzere terör örgütü PKK'ya son günlerin en büyük hava harekâtı gerçekleştirildi. Operasyonda, İHA'ların belirlediği 36 hedef imha edildi. Hava harekâtıyla ilgili Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından yapılan bilgilendirmede, Irak'ın kuzeyindeki Kandil, Sinath-Haftanin, Gara, Metina, Avaşin-Basyan, Zap ve Hakurk bölgelerinde bulunan 8 PKK kampına yönelik 36 hedefe hava harekâtı düzenlendiği ve bölücü terör örgütü tarafından kullanıldığı tespit edilen barınak, silah mevzii ve silah/mühimmat depolarının imha edildiği belirtildi.

40 GÖZALTI
Hakkari Valiliği'nden yapılan açıklamada, İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince, PKK/KCK bölücü terör örgütünün faaliyetlerinin deşifre edilmesi ve engellenmesine yönelik operasyon düzenlendiği belirtildi. İl genelinde eş zamanlı 57 adrese düzenlenen operasyonda 40 zanlının gözaltına alındığı aktarılan açıklamada, konuyla ilgili adli tahkikatın sürdürüldüğü kaydedildi.
BİZE ULAŞIN