Dışişleri’ne giriş sorularını çalan başkatip cezaevinde

Dışişleri Bakanlığı’na sızmak isteyen Fethullahçılar için bakanlığa giriş için özel düzenlenen sınavın sorularını çalıp hücre evlerindeki örgüt mensuplarına verdiği iddia edilen Malta Başkonsolosluğu Başkatibi tutuklanarak cezaevine konuldu.

Dışişleri’ne giriş sorularını çalan başkatip cezaevinde

Fethullahçı Terör Örgütü elebaşı Fethullah Gülen'in "Devletin tüm kılcallarına sızılması" yönündeki talimatı üzerine örgüt mensuplarının Dışişleri Bakanlığı'na sızması için bakanlığa özel düzenlenen sınavın sorularını örgüt evlerinde kalan militanlara dağıttığı iddia edilen şüpheli yakalandı. H. A. İsimli şüpheli tutuklanarak cezaevine gönderildi.

DIŞİŞLERİNE FETÖ'CÜ SOKUYORDU

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen bir soruşmada ifade veren tanık en son Malezya Başkonsolosluğu'nda Başkatip olarak görev yapan H. A.'nın Fethullahçı Terör Örgütü'nün kurumlara eleman kazandırmak üzere açtığı evlere geldiğini, burada Dışişleri Bakanlığı'na örgüt elemanı sızdırmak üzere açılmış evlerin sorumluluğunu yaptığını, hatta bu evlerde kalan adaylara da "Dışişleri Bakanlığı Aday Meslek Memurluğu Giriş Sınavı" sorularını verdiğini anlattı.

SORULARI VERDİ İDDİASI

Savcılığın yaptığı incelemede, H. A.'nın geçtiğimiz yıllarda kamuya girdiği, birkaç kurum değiştirdikten sonra tanığın da belirttiği gibi Dıişleri Bakanlığı'na geçtiği belirlendi.Savcılıkça, H.A.'nın Ankara'da görev yaptığı sırada 2011 yılında "Dışişleri Bakanlığı Aday Meslek Memurluğu Giriş Sınavı" sorularını bir örgüt mensubuna verdiği, onun da başka iki örgüt mensubuna vermek suretiyle Dışişleri Bakanlığı'nda işe başlamalarının sağlandığı tespit edildi.

KPSS'YE GİRİŞİ DE ŞAİBELİ

Savcılık, H. A.'nın örgüt tarafından KPSS sınav sorularının kendisine verilmek suretiyle 95 puan alıp memur olduğunu da belirledi. En son Malta Başkonsolosluğu'nda Başkatip olarak görev yaparken KHK ile meslekten ihraç edilen H.A. geçtiğimiz günlerde gözaltına alındı. Sorgusunda iddiaları reddeden ve KPSS'yi kendisinin kazandığını ve itirafçının beyanlarını kabul etmediğini belirten şüpheli tutuklanmak üzere Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'ne sevk edildi.

CEZAEVİNE ATILDI

Şüpheli, hakkındaki kuvvetli suç şüphesi bulunduğu gerekçesiyle "Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek" ile "Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık" suçlarından tutuklanmasına karar verildi.

?
BİZE ULAŞIN