Danıştay ‘abi’sine fezleke

FETÖ’nün Danıştay ‘abi’si Galip Tuncay Tutar hakkında ‘silahlı terör örgütü yöneticisi olmak’ ve ‘anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs’ suçlamalarından fezleke hazırlandı. Tutar’ın örgüt için yaptığı kirli işler tek tek sıralanıyor

Danıştay ‘abi’sine fezleke
FETÖ'nün yüksek yargı yapılanmasında Danıştay "abi"si olarak tanımlanan Danıştay eski üyesi Galip Tuncay Tutar hakkında hazırlanan fezlekede çarpıcı ayrıntılara yer verildi. Fezlekeye göre tutuklu Tutar, 2013'te Danıştay'da görev yapan FETÖ mensuplarını İstanbul'a götürdü ve örgüt elebaşısı Gülen'in kaçmadan önce kaldığı FEM Dershanesi'nin en üst katındaki odasını gezdirdi. Şüpheli, FETÖ'nün firari kalemşoru Önder Aytaç'ın da aralarında bulunduğu bazı isimlerle istişare kurulunda görev de aldı.Tutar 17-25 Aralık'tan sonra ABD'ye gidip geldikten sonra cebinde taşıdığı 1 doları örgüt mensuplarından birine 30 ya da 50 dolara sattı.

ERGENEKON'A HAZIRLIK
Ankara Cumhuriyet Savcısı Mehmet Tamöz, FETÖ'nün Danıştay "abi"si Galip Tuncay Tutar hakkında "silahlı terör örgütü yönetici olmak" ve "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçlamalarımdan fezleke hazırlandı. Tutar'ın örgütün amacını gerçekleştirmek kastıyla silahlı kuvvetler içerisinde örgütün etkin olmasını sağlayıp, kamuoyunda kumpas davaları olarak bilinen Ergenekon ve Balyoz davalarının hazırlanmasında zemin hazırladığı ve örgüt mensupları hakkında soruşturmaların bertaraf edilmesini sağladığı belirtildi. Tutar'ın yargı "abi"si olarak bilinen İlyas Şahin ve firari Önder Aytaç ile yüksek yargıdaki diğer isimlerle istişare kurulunda görev yaptığına dikkat çekilen fezlekede önemli ayrıntılara yer verildi. Fezlekede, örgütün Danıştay yapılanması temsilcisi olduğu vurgulanan Tutar ile ilgili Danıştay eski üyesi Vahit Bektaş, "İstanbul'da Fetullah Gülen'in kaldığı yeri gördükten sonra gruplar halinde 2 yerde kaldık. Benim de içinde bulunduğum grup Anadolu yakasında bulunan Fetullah Gülen yapılanmasına ait bir misafirhanede kaldı. Grubumuzun abisi Galip Tuncay Tutar'dı" itirafında bulundu.

FİŞLEME YAPMIŞ
17-25 Aralık darbe girişiminin ardından ABD'ye gidip gelen Tutar'ın bir sohbet sırasında cebinden çıkardığı 1 doları örgüt mensuplarına gösterdiği ve daha sonra bunu 30 ya da 50 dolar veren bir örgüt üyesine sattığı kaydedildi. Yine fezlekede eski Danıştay üyelerinden itirafçı Hamza Eyidemir de şüpheli Tutar'ın yakınlarını nasıl fişlediğini anlattı. Eyidemir, "Yeni üye seçiminden bir süre sonra Galip Tuncay Tutar üyelerin bir kısmını bir evde topladı. Bu kişilerin eşlerinin ne iş yaptığını, çocuklarının hangi okulda okuduğunu, nelerden hoşlandığını ve mevki durumunun ne olduğu konularıyla ilgili bilgi çalışması yaptı. Daha sonra bunları bilgisayarına kaydetti" dedi.
BİZE ULAŞIN