‘Kuralları çiğneyen cezasını çekmeli’

Meclis Alt Komisyonu Başkanı AK Partili Orhan Kırcalı: Trafik kazalarının önüne geçebilmek bilinçlenme ve eğitimle mümkün. Kırmızıda geçen veya hız yapan sonucunu da bilmeli. Eğitim ve müeyyide atbaşı gitmeli

‘Kuralları çiğneyen cezasını çekmeli’
Meclis Dilekçe Komisyonu bünyesinde kurulan Şehir Merkezlerindeki İşlek Caddelerin Trafik Sorunlarının Önlenmesi ve Alınabilecek Önlemlerin Belirlenmesi Alt Komisyon Başkanı AK Parti Samsun Milletvekili Orhan Kırcalı, trafik kazalarıyla ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Kazaların önüne denetim ve eğitimle geçilebileceğini belirten Kırcalı "Parasını öderim kuralları ihlal ederim düşüncesi oluşturulmamalı, eğitim, denetim ve müeyyide atbaşı gitmeli" dedi. Alt Komisyon 16 Kasım'da İstanbul-Bağdat Caddesi'nde yerinde inceleme yapacak. Orhan Kırcalı, trafik kazaları, alınması gereken önlemlerle ilgili SABAH'a şu değerlendirmelerde bulundu:
"Türkiye'de son 10 yılda ölüm ve yaralanma ile sonuçlanan 1 milyon 518 bin kaza meydana gelmiş. Bu kazalarda 51 bin 839 kişi hayatını kaybetti. 2 milyon 629 bin kişi yaralandı. Kazalarda kusur oranının yüzde 99'u sürücü, yaya ve yolcu olmak üzere insan faktöründen kaynaklanıyor. 15 yılda bölünmüş yol ağını artırarak yollardan kaynaklı sıkıntıları ortadan kaldırmış olduk ancak insan faktörüne bağlı trafik kazalarının önüne geçilemedi. Hız halen önemli bir sorun.

'CAYDIRICILIK ÖNEMLİ'
Trafik kazalarının geçen yılki maliyeti 39 milyar lira. 4 yılda trafik kazalarının maliyetiyle bir Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Avrupa Tüneli daha yapılırdı.
Ortak düşünce trafik kazalarının önüne geçilebilmesi için denetimlerin artırılması. Bu elektronik denetim olur, trafik polisleriyle denetim olur. Gençlerimizin, çocuklarımızın trafikle ilgili olarak bilinçlendirilmesi, trafik kazalarının neye mal olacağı konusunda bilgilendirilmesi. Yani eğitim, Bu iki konu çok önemli. Ayrıca caydırıcılık için çok önemli. Trafik cezalarının belirli bir oranda olması gerekiyor. İnsanlarda 'parasını öderim kuralı ihlal ederim' düşüncesi oluşturulmamalı. Kırmızı ışıkta geçen, hız yapan neye yol açacağını bilmeli."

HER GÜN 20 ÖLÜM
Alt Komisyonun dinlediği TBMM Bayındırlık İmar Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü ve AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı'nın sunumuna göre, dünyada saatte 158 kişi, her 3 dakikada ise bir çocuk kazalarda ölüyor. Türkiye'de de her gün 20 kişi trafik kazalarında hayatını kaybediyor. Kazaların yüzde 89.1'i açık, yüzde 7.7'si yağmurlu havada yaşanırken en çok temmuz, ağustos ve eylülde trafik kazası meydana geliyor. Kazalarda ölenlerin yüzde 40.7'sini sürücüler, yüzde 35.3'ni yolcular ve yüzde 24'ünü yayalar oluşturuyor. Kazaların yüzde 43.7'si aşırı hız, yüzde 14.9'u ise hatalı sollamaya bağlı.
BİZE ULAŞIN