Milletvekilinin duyarlılığı kadın senaristlere geri adım attırdı

"Siyah Beyaz Aşk" dizisinin yayından kaldırılması için RTÜK'e başvuran milletvekili Biçer, RTÜK'ten henüz yanıt gelmediğini ancak, dizinin kadın senaristleri Ergenekon ve Canpolat'ın istifa ettiğini öğrendiğini söyledi.

Milletvekilinin duyarlılığı kadın senaristlere geri adım attırdı

"Siyah Beyaz Aşk" dizisinin yayından kaldırılması için RTÜK'e başvuran CHP Manisa Milletvekili Tur Yıldız Biçer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, RTÜK'ten henüz yanıt gelmediğini ancak, dizinin kadın senaristleri Sema Ergenekon ve Eylem Canpolat'ın istifa ettiğini öğrendiğini söyledi.

Doktor olduğunu ve geçmişte bir çok ameliyat yaptığını belirten Biçer, "Bu ülkede kadın olmak zor, kadın cerrah olmak daha da zor. Çünkü, erkek doktorlardan daha çok çalışmanız ve kendinizi kabul ettirebilmeniz için daha çok çabalamanız gerekiyor. Bu dizideki kadın doktorun yaşadıkları, kafasına silah dayanarak bir ameliyatı yapmak zorunda bırakılması, baskı görmesi, erkek tarafından itilip kakılması, kafasına silah dayanarak, 'ölmekten ancak onunla evlenirse kurtulacağının' söylenmesi çok rahatsız edici ve kabul edilebilir bir durum değil." diye konuştu.

Biçer, dizide bir kadın doktorun baskıya maruz kaldığını, bunun da hem hekime hem de kadına yönelik şiddet anlamına geldiğini vurguladı. Biçer, "Bu tür diziler insanların algısını oluşturuyor, toplumu şekillendiriyor ve insanların kafasında şiddetle ilgili kısmı normalleştiriyor." dedi.

"ŞİDDET NORMALLEŞMİŞ OLUYOR"

CHP'li Biçer, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İnsanlar bu diziyi izlerken, 'ne olacak, ne var bunda?' diyebilir. Ama bence durum böyle değil. 'Kadın bir doktora, kafasına silah dayayarak istediğini yaptırabilirsin, gene kafasına silah dayayarak onu evlenmeye ikna edebilirsin, evlenmek zorunda bırakabilirsin' dendiğinde, şiddet normalleşmiş oluyor. Buna bütün toplumun daha da şiddetli bir şekilde karşı çıkması lazım. 'Hayır, hasta-hekim ilişkisi böyle değil; hayır kadın-erkek ilişkisi böyle değil, bu bizi rahatsız ediyor, bu şiddeti normalleştiriyor' denmesi lazım."

İstifa eden dizinin kadın senaristleri Ergenekon ve Canpolat'a bu duyarlılıklarından dolayı teşekkür eden Biçer, "Keşke toplumun her kesimindeki insanlar bu duyarlılığı gösterebilseler, bence büyük bir dik duruş ve cesaret örneği sergilediler. Çünkü, bu iş ekmeğinizi kazandığınız bir iş. Buna ilkeleriniz doğrultusunda hayır diyebilmek büyük bir erdem." ifadesini kullandı.

BİZE ULAŞIN