Yanlış sicil temizlenecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, FETÖ başta olmak üzere terörle mücadele kapsamında yürütülen işlemler için "At izi it izine karıştırılmamalı" uyarısı yapmıştı. Bu çerçevede Bakanlar Kurulu da önemli bir karar aldı. Asılsız ihbar sonucu örgüt ile ilintili görülen kişi ve kurumların sicilleri temizlenecek.
Bakanlar Kurulu'nun son toplantısında, OHAL kapsamında getirilen bazı düzenlemeler masaya yatırıldı. Toplantıda, kamu çalışanlarının yurtdışına çıkışları için gerekli olan izin uygulamasının kaldırılmasına yönelik konu ele alınırken belediye başkanlarına aynı hakkın tanınması konuşuldu.
Toplantıda, özellikle FETÖ mensuplarının yakınlarının örgütle bir bağlantıları olmamasına rağmen bazı sıkıntılarla karşı karşıya kalabildikleri belirtildi.
Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 'lekelenmeme hakkı'na dair bir düzenleme yapıldığı, bu kapsamda hakkındaki iddialar asılsız çıkanlarının kaydının silinmesi benimsendi. MİT ve Emniyet'e, "İhbarla işlem görmüş ama kovuşturmaya gerek duyulmamış kişi veya şirketlerle ilgili bir daha önümüze rapor getirmeyin. Bu kayıtlar sistemden temizlensin" talimatı verildi.
BİZE ULAŞIN