Neşter zamanı!

Mahmut Övür bugünkü köşesini tüm yararlı projeleri engellemeye çalışan başta Mimarlar Odası olmak üzere tüm ideolojik meslek odalarına ayırdı. “Artık bu, vesayet kalıntısı odalara ve meslek örgütlerine de neşter atılma zamanı gelmiş ve geçiyor.” diyen Mahmut Övür, iktidarı bu konuda harekete geçmeye çağırdı.

Neşter zamanı!İŞTE MAHMUT ÖVÜR'ÜN YAZISINDAN BAŞLIKLAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, siyasette "metal yorgunluğu"ndan söz ederek partisinde yeni bir değişim dalgası başlattı. Diğer partiler bu yolu izlemese de mecburi olarak o değişimden etkilenecek. Ama asıl sorun, toplumun omurgasını oluşturan devasa sivil toplum örgütlenmeleri. Tabii ne kadar "sivil" oldukları ayrı bir tartışma konusu.
Peki, Türkiye'de binlerce insanın üye olduğu ve sivil toplum örgütü sayılan meslek odaları ve birliklerinde "metal yorgunluğu" yok mu? Onların değişmesi gerekmiyor mu? Onlarca meslek odasını 15-20 yıldır aynı başkanlar, aynı yönetim kurulları ve aynı zihniyet yönetiyor. Gönüllü üye yapmayan, ama zorunlu bağış toplayan bu yapılar, doğal olarak statükonun değişmesini istemiyor.
Artık bu, vesayet kalıntısı odalara ve meslek örgütlerine de neşter atılma zamanı gelmiş ve geçiyor.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINBİZE ULAŞIN