‘Ana muhalefette cari açığımız var’

‘Ana muhalefette cari açığımız var’
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Van'da düzenlenen Helsinki Politika Forumu'na katıldı. Çelik açılış konuşmasında, ABD'nin terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'yi silahlandırılmasını ilişkin "Bazı müttefiklerimizin teröristlerin taktik olarak kullanışlı olduğunu söylediklerini duyuyoruz. Bunu maalesef Suriye'de görüyoruz. DEAŞ ile savaşmak için YPG gibi teröristlerin silahlandırılması, uluslararası toplumun son dönemlerde ne kadar kafası karışık ve yönünü şaşırmış bir durumda olduğunu gösteriyor" dedi. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çelik şunları söyledi:
Bugünün dünyasında artık Ortadoğu'da, Mezopotamya'da ya da Kuzey Afrika'daki bir mesele sadece burayla sınırlı kalmıyor. Bu Avrupa'nın da Amerika'nın da meselesi oluyor.
(Türkiye'nin Avrupa Konseyi'ne yaptığı bütçe katkısını Avrupa Konseyi'nin terör örgütü FETÖ mensuplarına ödül verilmesinden dolayı tepki olarak azaltması) Bu kurumlarda sağ duyunun hakim olmadığını ortaya çıkarıyor. Herhangi bir şekilde bunu kabul etmemiz mümkün olmadığı için oraya güçlü bir sinyal göndermek gerekiyordu.
(AB'nin Türkiye'deki Suriyeliler için taahhüt edilen ikinci 3 milyon euro ile ilgili) AB'nin sözle hakikat arasındaki ilişki kopmuştur. Bu 3 milyon euronun ikinci diliminin vakti geldi. Bu ikinci dilime geçmek için çok az zaman kalmışken, daha birinci dilimin üçte biri bile Türkiye'ye aktarılmamıştır.
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu Avrupa Konseyi'ne ziyaretinde Avrupa'daki aşırı çevrelerinin kara propagandalarının Türkiye'ye tercümesiyle uğraştı. Türkiye'nin gerçek bir ana muhalefet konusunda ciddi bir cari açığı vardır ve bu açık CHP tarafından kapatılmamaktadır. Keşke gerçekten demokrasiyi savunan, Türkiye- AB ilişkileri konusunda vizyon ortaya koyabilen, Türkiye'deki siyasetin ve sivil standartlarını yükselmesine yol açabilecek bir tartışma ortaya koyan bir ana muhalefet partisi olsaydı Türkiye'de.
BİZE ULAŞIN