İsteğimiz al-ver değil hukukun işlemesi

Başbakan Yıldırım, FETÖ elebaşısı Gülen’in iadesinin hukuki bir konu olduğuna, siyasi pazarlığın ise etik olmadığına dikkat çekti: 15 Temmuz’un arkasında FETÖ’nün olduğunu sağır sultan bile duydu. İsteğimiz ‘al-ver’ değil, hukukun işlemesi...

İsteğimiz al-ver değil hukukun işlemesi
Başbakan Binali Yıldırım, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüşmesini ve temaslarını bir grup gazeteciye değerlendirdi. Halen ABD'de yaşayan FETÖ'nün elebaşısı terörist Fetullah Gülen'in iadesi ile ilgili soruları yanıtlayan Başbakan Yıldırım, "Hukuki konularda siyasi pazarlık çok etik değil. Doğru bir şey değil. Türkiye bir hukuk devleti, ABD de bir hukuk devleti. Bizim istediğimiz bir al-ver meselesi değil, bizim istediğimiz hukuk işlesin. 15 Temmuz darbesinin arkasında FETÖ'nün olduğunu sağır sultan bile duydu. Dolayısıyla bu konuda söylenebilecek her şey söylendi, verilebilecek her türlü bilgi belge teslim edildi. Bizim ABD yönetiminden istediğimiz, artık bir inceleme, soruşturma sürecinin başlatılması ve bu konuda süratle adım atılması" dedi. Yıldırım, 'ABD Başkan Yardımcısı Pence'in bu konuda mesajı ne oldu?' sorusu üzerine "Bunu önemsediklerini, Türkiye'nin bu konudaki hassasiyetini bildiğini, Türk halkının bu darbe konusunda FETÖ'nün rolünün ne kadar önemli olduğunu hissettiklerini, dolayısıyla bu konuya gereken önemi, hassasiyeti vereceklerini hep ifade ettiler, bu kez de tekrarladılar. Gelişmeleri hep birlikte göreceğiz" açıklamasını yaptı. Yıldırım'ın ABD temaslarıyla ilgili değerlendirmeleri şöyle:
OLUMLU YÖNDE DEĞİŞTİRME NİYETİ VAR: Türkiye ile ABD ilişkilerinin bugünkü düzeyi, olması gereken düzey değil, iki ülke bunu hak etmiyor. Uzun yıllardan beri müttefikiz, NATO'da müttefikiz, Ortadoğu'da çok ciddi bir işbirliğimiz var. Dolayısıyla ilişkileri geliştirmek ve bu durumu süratle olumlu yönde değiştirmek yönünde bir niyet olduğunu gördük muhatabımızda. Biz de aynı kanaatteyiz. Bunun için de bundan sonra daha çok yapıcı çalışmalar içine girmemiz lazım.
HUKUKİ TEMELDEN YOKSUN DAVALAR: Genel hatlarıyla Halkbank'tan Mehmet Hakan Atilla ve Reza Zarrab davasını gündeme getirdik ve bu konuyla ilgili düşüncelerimizi aktarma fırsatı bulduk. Bu davanın hukuki temellerden yoksun olduğunu ve bir şekilde bu davanın ilişkilerimize zarar vermemesi gerektiğini çok açık bir şekilde ifade ettik.ALGIYI DEĞİL OLGUYU ANLATTIK
Başbakan Yıldırım, 'ABD ziyaretiniz beklentilerinizi karşıladı mı?' sorusu üzerine "Doğrusu biz ülkemizle ilgili gerçekleri, algı değil olguyu ilk ağızdan anlatma fırsatı bulduk. Bence gezinin en önemli çıktısı bu" İfadesini kullandı.

PYD'YE DESTEK
'Uzun vadeli değil' dediler
Başbakan Yıldırım, Pence görüşmesinde ABD'nin terör örgütü PYD ile işbirliği ile ilgili soru üzerine şunları söyledi: "'Bu taktiksel bir işbirliği, uzun vadeli bir işbirliği değil. Dolayısıyla Türkiye'nin bu rahatsızlığını biliyoruz ama bir müddet daha işbirliğimiz devam edecek' şeklinde yorumda bulundular. Doğrusu Türkiye ile işbirliğini ABD önemsiyor. Ama bunun düşünceden uygulamaya dönmesi gerekiyor. PYD-YPG'nin ABD silahlarıyla Türkiye'de terör faaliyetleri içinde olmaması için gayret göstereceklerini söylediler."

VİZE KRİZİ
Bilgilendirme formülü
Yıldırım, vize kriziyle ilgili gelişmeleri de değerlendirdi: "Herhangi bir taahhüt söz konusu değil ama iki ülke arasında bazı kritik gelişmelerde bilgilendirme, karşılıklı olarak yapılır. Bu, vize kriziyle ilgili de bir şey değil. Siyasi sonuçları olacak bir konu vardır. O konuyla ilgili iki ülke arasında bilgi değişimi her zaman mümkündür. Kastettiğimiz budur. Yoksa vize uygulaması tekrar başlatılsın diye hukuksal konularda siyasi taahhütlerde bulunmak söz konusu değil. Cumhurbaşkanlığı'nın tutuklanan korumalarından 4'ünün salıverilmesi iyi niyet gösterisi.
BİZE ULAŞIN