Suriye’de siyasi çözüm konusunda mutabıkız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Suriye’deki son gelişmeleri değerlendirdi. Erdoğan, “Siyasi çözüme odaklanabileceğimiz bir zemin oluştuğu konusunda mutabıkız” dedi

Suriye’de siyasi çözüm konusunda mutabıkız
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in davetiyle dün Soçi'ye bir ziyaret gerçekleştirdi. Başkanlık Konutu'nda bir araya gelen Erdoğan ve Putin baş başa 2 saat 10 dakika görüştü. İki lider, yaklaşık 2 saat süren heyetler arası görüşmenin ardından da ortak basın toplantısı düzenledi.
İki ülke ilişkilerinin derinleştirilmesi konusunda Putin ile mutabık kaldıklarını vurgulayan Erdoğan, Türkiye-Rusya Üst Düzey İşbirliği Konseyi'nin yedinci toplantısının hazırlıklarına da başladıklarını bildirdi. Erdoğan, şöyle devam etti:
"Siyasi diyaloğumuza paralel olarak ekonomik ilişkilerimiz de yükseliş seyrine girmiş bulunuyor. Mart ayındaki ziyaretim sırasında bazı tarım ürünlerinin Rusya'ya girişine izin verilmesi, vatandaşlarımızın çalışma izni sorunlarının hallolması konusunda değerli dostumun verdiği müjdeler bizleri memnun etti. Aradan geçen süre zarfında ikili ekonomik işbirliğimizin önündeki tüm engellerin kaldırılması için yoğun temaslarımız da devam etti. Karma ekonomik komisyon toplantısı geçen ay Kazan'da düzenlendi. Burada domates, nar, patlıcan gibi ürünlerin Rus pazarına girişinin kolaylaştırılmasına yönelik alınan kararları memnuniyetle karşıladım. Ama istiyoruz ki son kısıtlamaları da kaldıralım."

ENGELLERİ KALDIRMALIYIZ
İki ülke arasındaki ticaret hacminin bu yılın ilk üç çeyreğinde 15 milyar doları aştığını söyleyen Erdoğan, "Tabi evvelce 100 milyar dolar olarak açıkladığımız hedefimize ulaşmak için işadamlarımızın önündeki vize de dahil olmak üzere tüm engelleri kaldırmamız gerekiyor. Vize muafiyeti rejiminin eski haline döndürülmesi bu noktada önem arz ediyor" dedi.

?PUTİN'E AKKUYU DAVETİ
Erdoğan, Putin ile Türk Akımı ve Akkuyu Nükleer Santrali projelerini ele aldıklarını da belirterek, "Bu projelerin zamanında hayata geçirilmesine büyük önem veriyoruz. Türk Akımı'nın Rusya kısmındaki boru hattı döşeme işlemlerinin tamamlandığını memnuniyetle görmüş bulunuyoruz. Akkuyu Nükleer Santrali'nin beton dökme törenini de önümüzdeki haftalarda gerçekleştirmeyi arzu ediyoruz. Sayın Putin'in de programının el vermesi halinde bu adımı birlikte atalım istiyoruz" diye konuştu.

ÇÖZÜM İÇİN ZEMİN OLUŞTU
Görüşmelerde bölgesel ve uluslararası konuların da ele alındığını anlatan Erdoğan, "Özelikle Suriye ihtilafına ilişkin son gelişmeleri değerlendirme fırsatını bulduk. Buna bağlı olarak Astana görüşmeleri ve Gerginliği Azaltma Muhtırası sahada şiddetin azaltılmasına önemli katkılar yaptı. Gelinen noktada siyasi çözüme odaklanabileceğimiz bir zemin oluştuğu konusunda mutabıkız. Bu arda Sayın Putin ile Trump arasındaki Vietnam'da yapılan ortak açıklamayı önemsiyoruz" dedi.
Erdoğan, Türkiye Rusya ilişkilerinin çok ileri bir seviyeye gelmesinden memnuniyet duyduklarını kaydederek, "Elbette bu seviyeyi yeterli bulmuyoruz. Ülkelerimizin ve halklarımızın her alanda daha yakın ve güçlü işbirliği içinde olması noktasında iki taraf da hem fikir. Özellikle de savunma sanayiine yönelik müşterek atacağımız adımları çok önemsiyorum" ifadesini kullandı.

PUTİN: İLİŞKİLERİMİZ ESKİ HALİNE DÖNDÜ
Rusya Devlet Başkanı Putin de görüşmede Suriye başta olmak üzere bölgesel konuların ele alındığını belirterek, "Sayın Erdoğan'a, Tahran'a gerçekleştirdiğim görüşmeler hakkında bilgi verdim" dedi.
Suriye'deki şiddetin önemli oranda azaldığını kaydeden Putin, "Siyasi çözüme verilen desteğin arttırılması konusunda Sayın Cumhurbaşkanı ile hemfikiriz" diye konuştu.
Türkiye ile Rusya arasındaki görüşmelerin alışkanlık haline geldiğine işaret eden Putin, "Temaslarımızı, seri olarak, bürokrasiden uzak ve samimi bir havada devam ettiriyoruz. Görüşmelerin son derece verimli olduğunu düşünüyoruz ve bu şekilde çalışmalara devam edeceğiz" ifadesini kullandı.
İki ülke ilişkilerinin kriz öncesinde döndüğünü de vurgulayan Putin, "Ticaret hacmindeki artış da bunu gösteriyor" dedi.
Erdoğan ile stratejik işbirliği konularının da ele alındığını anlatan Putin, "Bunların başında Türk Akım doğalgaz boru hattı projesi ve Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) geliyor" şeklinde konuştu.

BU YIL 6. KEZ GÖRÜŞTÜLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu yıl Rusya'yı 3 kez ziyaret ettiğini, yıl içinde ise 6'ncı görüşmeyi yaptıklarını söyledi. Erdoğan ve Putin, son olarak Ankara'da 28 Eylül'de bir araya gelmişti. 3 Mayıs'ta yine Soçi'de görüşen iki lider, Suriye'de 4 çatışmasızlık bölgesi kurulması konusunda mutabık kalmıştı. 5 ay sonra yine Soçi'ye gerçekleştirilen ziyarette de çatışmasız bölgeleri çerçevesinde İdlib'de yürütülen çalışmalar, Suriye'deki siyasi geçiş süreci değerlendirildi. Son ziyaret, Erdoğan ile Putin'in uçak krizinin yaşanmasından sonra yaptıkları 9'uncu görüşme oldu. Rusya programını tamamlayan Erdoğan, gezisinin ikinci durağı Kuveyt'e gitti.
BİZE ULAŞIN