PKK’nın Türkiye’deki önemli ismi öldürüldü

Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde düzenlenen operasyonda 16 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi.

PKK’nın Türkiye’deki önemli ismi öldürüldü

Terör örgütü PKK'nın Türkiye'deki 'Küçük Kandil'i olarak bilinen Diyarbakır'ın Kulp, Muş ve Bingöl üçgenindeki Şenyayla grubu çökertildi. Kentlerdeki bombalı saldırıların planlandığı Şenyayla da gerçekleştirilen operasyonda, aralarında sözde 5 üst düzey yöneticinin de olduğu 16 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi. Telsizle Türkiye'den Kandil'e bilgi verdiği belirtilen ve operasyonda öldürülen Sözde Orta Saha Sorumlusu Doğan Dider kod isimli Murat Üçer, geçtiğimiz aylarda yaralandığı için Kandil'e çekilen Sözde Orta Saha Sorumlusu Hejar Çelik'in yerine bizzat Murat Karayılan tarafından görevlendirildiği bildirildi.

TÜRKİYE'DEKİ ÖNEMLİ İSİM ÖLDÜRÜLDÜ

Operasyonda, terör örgütünün Türkiye'deki en önemli isimi olan Sözde Orta Saha sorumlusu Erzurum, Diyarbakır, Batman, Bingöl, Muş sorumlusu Sözde Orta Saha Sorumlusu "Doğan Dider" kod isimli Murat Üçer, geçtiğimiz aylarda yapılan bir operasyonda güvenlik güçleri ile girdiği çatışmada ağır yaralandığı için Kandil'e çekilen Sözde Orta Saha Sorumlusu Hejar Çelik'in yerine bizzat Murat Karayılan tarafından görevlendirildiği bildirildi. Telsizle Türkiye'den Kandil'e bizzat Karayılan'a bilgi verdiği belirtilen Üçer'in geçtiğimiz yıl öldürülen Sözde Orta Saha Sorumlusu Ekrem Güney'in yerine bizzat Murat Karayılan tarafından görevlendirildiği bildirildi. Büyük operasyonda Dider ile birlikte sözde Orta Saha Muhaberecisi Agiri telsiz çağrı adlı Reber, sözde Şenyayla alan sorumlusu ve İçişleri Bakanlığı'nın gri renkli arananlar listesinde yer alan Serdar Amed, sözde Şenyayla YJA-Star sorumlusu Haziran telsiz çağrı adlı Beritan Torhildan, sözde Şenyayla alanında sorumlu düzeyde faaliyet yürüten ve İçişleri Bakanlığı'nın gri renkli arananlar listesinde yer alan Aldar telsiz çağrı adlı Rüstem Cilo isimli bölücü terör örgütü mensuplarının da aralarında yer aldığı 1'i sağ, 1'i yaralı, 14'ü ölü olmak üzere toplam 16 terörist öldürüldü.

ÇOK SAYIDA SİLAH BULUNDU

Öldürülen teröristlerle birlikte 2 M-16, 2 PKMS Bixi, bir Dragunov Kannas keskin nişancı silahı, 15 AK-47 Kaleşnikof silah, 18 el bombası, 4 M-16 şarjörü, 3 AK-47 Kaleşnikof silah şarjörü, bin 334 adet M-16 fişeği, 3 bin 326 adet PKMS Bixi mühimmatı, 4 bin 884 adet AK-47 Kaleşnikof fişeği, 11 adet anti-personel roketatar mühimmatı, 3 termobarik roketatar mühimmatı, 15 adet roket sevk fişeği, bir adet araç telsizi, bir adet el telsizi, 10 kilo TNT, 100 gram plastik patlayıcı ve çok sayıda yaşam malzemesi ele geçirildi.

BİZE ULAŞIN