Prof. Dr. Huriye Martı kimdir? Bir ilk...

Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığına ilk kez bir kadın atandı. Prof. Dr. Huriye Martı görevine Pazartesi günü başlayacak. Peki Huriye Martı kimdir?

Prof. Dr. Huriye Martı kimdir? Bir ilk...

Huriye Martı'nın yeni görevini Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ açıkladı: Bozdağ; yaptığı açıklamada 'İlk kez Türkiye Cumhuriyeti Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığı'na Prof. Dr. Huriye Martı atanmıştır. Görebine Pazartesi günü başlayacak.' ifadelerini kullandı. Bu açıklamadan sonra vatandaşlar 'Huriye Martı kimdir?' sorusunun yanıtını aramaya başladılar.

Huriye Martı kimdir?

1974'te Ankara'da dünyaya geldi. Konya İmam-Hatip Lisesi ve Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun olduktan sonra, aynı üniversitede "Rasûlullah'ın Hanımları Konu Alan Rivayetlerinin Değerlendirmesi-Kadın Konulu Uydurma Rivayetler-" başlıklı tezi ile 1998 yılında yüksek lisansını, "Birgili Mehmed Efendi'nin Hadisçiliği ve et-Tarîkatü'l-Muhammediyye (Tahkik ve Tahlil)" konulu tezi ile 2005 yılında doktorasını tamamladı. 1999-2000 yılları arasında Ürdün'ün başkenti Amman'da Şuayb el-Arnaûd'un tahkik ve tahric merkezinde eğitim aldı. 2011 yılında Yardımcı Doçent, 2012 yılında Doçent oldu. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Hadislerle İslam adıyla yayınlanan Konulu Hadis Projesi'nde editör ve yazar olarak görev üstlendi. 2011 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Aile ve Dinî Rehberlik Daire Başkanı olarak, 2014 yılında ise Diyanet İşleri Başkanlık Müşaviri olarak atandı. Sünnet perspektifinden kadın, aile, ahlâk ve değer temalı makale, konferans ve tebliğlere imza attı. "Birgivî Mehmed Efendi, Hayatı, Eserleri ve Fikir Dünyası", "Osmanlı'da Bir Dâru'l-Hadîs Şeyhi: Birgivî Mehmed Efendi", "et-Tarîkatü'l-Muhammediyye -Muhteva Analizi, Kaynakları ve Kaynaklık Değeri", "Gülâbâdî ve Maâni'l-Ahbâr'dan Tasavvufî Hadis Şerhleri", "Hadis, Usul ve Hayat" , "Hadisler Ekseninde Çevre Ahlâkı" isimli kitapları yayınlandı. Evli ve 3 çocuk annesidir.

BİZE ULAŞIN