Soçi: Oyun kuruculukta bir adım

Aktuel.com.tr yazarı İdris Kardaş bugünkü yazısında Soçi zirvesinde Türkiye'nin tutumunu kaleme aldı. İdris Kardaş, “Astana Süreci’nin son toplantısında alınan bir kararla Soçi’de Türkiye, Rusya ve İran arasında üçlü bir zirve gerçekleştirildi. Zirve sonunda alınan kararlar, Türkiye’nin bölgede oyun kurucu olduğunun delilidir” ifadelerini kullandı.

Soçi: Oyun kuruculukta bir adım

İŞTE İDRİS KARDAŞ'IN AKTUEL.COM.TR'DE KALEME ALDIĞI YAZI...

SOÇİ: OYUN KURUCULUKTA BİR ADIM

Suriye'de halkın kitlesel olarak Esad rejimine başkaldırması ile birlikte Esad rejimi tarafından kitlesel katliamlarla engellenmeye çalışıldı. Batı dünyası ve BM, sorunu çözmek ve Esadın yaptığı soykırımı önlemek için yıllar içinde Cenevre'de tam altı toplantı yaptı. Günler süren toplantılarda saatlerce konuşuldu, on binlerce sayfalık görüşme tutanağı tutuldu.

Bazı toplantıların öncesi ve sonrasında Esad, kimyasal ve biyolojik silahlar kullanarak adeta Cenevre'yi organize edenlerle dalga geçti.

Kitlesel katliamlar Batı dünyası tarafından kanıksandı. ABD yönetiminin "Kırmızı çizgimiz" diye nitelendirdiği kimyasal silahlar defalarca kullanıldı. Milyonlarca insan göçe zorlandı. Ne var ki Batı dünyası ve BM, bu vahşeti sadece izlemekle yetindi.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN!

BİZE ULAŞIN