Trump: YPG’ye artık silah verilmeyecek

Trump: YPG’ye artık silah verilmeyecek
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump görüşmesinde ele alınan konular arasında Suriye'deki terör örgütü PKK/ YPG'ye verilen silahlarında da olduğunu belirtti.
"Bizim ABD ile ilişkilerimizi olumsuz anlamda en çok etkileyen konulardan biri, FETÖ ve diğer konuların yanında, ABD'nin YPG'ye vermiş olduğu silahlardır" ifadesini kullanan Çavuşoğlu, şöyle konuştu:

NET ŞEKİLDE TALİMAT VERDİ
"En son bazı zırhlı araçların da verildiğini gördük. Sayın Cumhurbaşkanımız bu rahatsızlığını bir kez daha Sayın Trump'a iletmiştir.
Sayın Trump da net bir şekilde talimat verdi ve bundan sonra YPG'ye silah verilmeyeceğini, esasen bu saçmalığa daha önceden son verilmesi gerektiğini net bir şekilde söylemiştir." Türkiye Soçi'deki zirvede terör örgütü YPG'nin Ulusal Diyalog Kongresi'ne katılmasına nasıl karşı çıktıysa İran'ın da bu konuda karşı çıktığına dikkat çeken Çavuşoğlu, "Oradaki açıklamayı da gördünüz, terör örgütlerinin burada yer almaması gerektiği ve özellikle Suriye'nin sınır ve toprak bütünlüğüne saygı duymayan, buna karşı olan grupların da bu kongrede yer alamayacağını net bir şekilde zaten belirttik. Kimlerin katılacağı konusunda da üç ülke birlikte istişare edecek, birlikte karar verecek" dedi.
Çavuşoğlu, "YPG'nin böyle bir oluşumda yer almaması gerektiğini çok net bir şekilde Sayın Cumhurbaşkanımız, Trump'a iletmişlerdir" ifadesini kullandı.
BİZE ULAŞIN