Ekonomik şantajlara boyun eğmeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ne terör örgütleriyle dize getiriliriz, ne silah gibi kullanılan ekonomik şantajlara boyun eğeriz ne de kirli operasyonlara eyvallah ederiz

Ekonomik şantajlara boyun eğmeyiz

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Ticaret Odası (ATO) Ankara'nın Enleri Ödül töreninde yaptığı konuşmada gündeme ilişkin önemli mesajlar verdi:
HAİNLERİN SONU HÜSRAN OLACAK: Geçmişte 3, 5 milyar dolarlık spekülasyonlarla Türk ekonomisini esir alanlar şimdi bunların 10, 20 katı saldırılarla yine netice elde edemiyor. Çünkü artık eski Türkiye yok, çünkü artık bir olan, iri olan, diri olan, kardeş olan hep birlikte Türkiye olan bir Türkiye var. Ne terör örgütleriyle dize getiriliriz, ne silah gibi kullanılan ekonomik şantajlara boyun eğeriz ne kirli operasyonlara eyvallah ederiz. Tarih boyunca bu millete kefen biçenin sonu hep hüsran olmuştur şimdi de öyle olacak. Bize dışarıdan saldırmayı göze alamayanların içimizden devşirdikleri hainlerin sonu da hep hüsran olmuştur, hüsran olacaktır. Bu milletin mayası sağlam olduğu gibi ihanet tohumları da bizde kök salamaz. Ne kadar boyansa da, ne kadar cilalansa, da ne kadar sarılıp sarmalansa da evelallah milletimiz kimin ne olduğunu bir bakışta anlar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ATO Ödül Töreni'nde iş adamlarına önemli uyarı

SOYUP SOĞANA ÇEVİRDİLER: Ekonomisi güçlü olmayan devletin diğer hizmetleri de milleti memnun edecek düzeyde olamaz. Böyle bir devletin güçlü ordu kurabilmesi mümkün değil. Siyaset her alanda olduğu gibi ekonomi konusunda da çok belirleyici. Her devletin geçmişten bugüne başka gelir kaynakları da olmuştur. Kimi ülkeler petrol ve doğalgaz gibi yeraltı zenginlikleriyle kimi değerli madenleriyle kimi daha başka imkanlarıyla ekonomisini güçlendirmiştir. Günümüzde farklı biçimlerle bu tür süreçler işliyor olsa da eskiden en vahşi haliyle yürütülen sömürgecilik önemli zenginlik kaynağıydı. Amerika'dan Afrika'ya pek çok kıta sömürgeci devletlerin pençesinde soyulup soğana çevrilmiştir.
GAZA KÜLTÜRÜYLE FETİH: Sadece yeraltı ve yerüstü zenginlikleriyle değil insan kaynaklarıyla sömürülen daha acısı katledilen bu kıtaların asli sahipleri hâlâ toparlanabilmiş değil. Bunun en büyük bedelini ödeyen kıta Afrika. Bir de ecdadımızın yaptığı gibi gaza ruhuyla fetihler vardır. Bizim medeniyetimizde fethedilen yer sömürülecek değil tüm imkanları ve insan kaynağıyla ayağa kaldırılacak yer demektir. Balkanlara, Kuzey Afrika'ya bakın bunu görürsünüz. Hala oralarda ecdadımızın eserleri var. Onlara miras olarak bıraktığımız bu eserleri bile onlar koruyamamışlardır. Biz ne yaptık, Balkanlar'da tarumar olmuş eserleri, camileri, kervansarayları, köprüleri bizler yeniden ihya ettik.

DEMİR KİLİSE'Yİ İHYA ETTİK
"İstanbul'u fetheden ecdadımız Ayasofya'yı yıkmayı aklından bile geçirmemiştir. Ankara'da Osmanlı döneminin eseri Hacı Bayram Veli Camisi ile Roma döneminden kalma Augustus Tapınağı'nın duvar duvara asırlardır ayakta kalmasının sebebi de aynıdır. İstanbul'da Fener-Balat arasında Demir Kilise vardır. Şimdi o kiliseyi ihya ettik ve öyle zannediyorum ki bu ay içinde Bulgaristan Başbakanı ile açılışını yapacağız. Gaza kültürüyle dünyanın büyük bölümünü fethetmiş bir milletiz. Ama hiçbir zaman sömürgeci olmadık."

'YEDİĞİMİZ HER LOKMA HELALDİR'
"Bugün yaşadığımız topraklarda kayda değer kıymetli yeraltı ve yerüstü zenginlikleri bulunmadığı gibi sömürgecilik ürünü kanlı bir birikim de söz konusu değil. Ülke olarak bugüne kadar ne yaptıysak alın teriyle, bilek gücüyle yaptık. Bunun için yediğimiz her lokma helaldir. Belki sömürgecilik sayesinde emeksiz kazanç sağlayanların gerisinde kalmış gözükebiliriz. Ama inanın fersah fersah ilerisindeyiz. Çünkü o kaynaklar bir gün bitecek, o sömürge düzeni bir gün çökecek."

ERDOĞAN'A HAKARETE SORUŞTURMA
Şırnak Üniversitesi (ŞÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yard. Doç. Dr. Emre Başçı hakkında, kutsal değerlere ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hakaret içeren ifadelerde bulunduğu gerekçesiyle soruşturma başlatıldı. Rektör Vekili Prof. Dr. Mehmet Emin Erkan, Başçı'nın sosyal medya hesabından bütün dinlerin ortak değerlerinden Hz. İbrahim ve kurban ibadetini aşağılayıcı ifadeler kullanarak toplumun kutsal değerlerine hakaret ettiğinin belirlendiğini söyledi. Erkan, ayrıca Başçı'nın Erdoğan hakkında da asılsız isnatlarda bulunarak, hakaret içeren ifadeler kullandığını belirtti. Öte yandan Ardahan'da, sosyal medyadan Erdoğan'a hakaret ettikleri ve PKK propagandası yaptıkları iddiasıyla 5 zanlı yakalandı.

AK PARTİ MYK TOPLANDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü yoğun programına gece de devam etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti Genel Merkezi'nde yapılan MYK toplantısına başkanlık etti. Yaklaşık 4.5 saat süren toplantının arından herhangi bir açıklama yapılmadı. Cumhurbaşkanı Erdoğan dün ayrıca, AB Göç, İçişleri ve Vatandaşlık Komiseri Dimitris Avramopulos'u da AK Parti Genel Merkezi'nde kabul etti.

BİZE ULAŞIN