Liseye geçişte sınava gireceklere 90 soru

Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, TEOG’un yerine getirilen sistemi “Basit, sade, anlaşılır” diye özetledi. Yılmaz, sınav için 60 olarak açıklanan soru sayısının da 90 olduğunu söyledi

Liseye geçişte sınava gireceklere 90 soru
Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, uzun süredir tartışmalara yol açan yeni liseye geçiş modeline dair merak edilen soruları TRT Haber kanalında yanıtladı. Yılmaz'ın açıklamalarının satırbaşları şöyle:
Yeni sistem kimsenin kaygı duymayacağı, kolay, anlaşılır ve sade. Öğrencilerin 1 milyondan fazlası yüzde 90'ı, adrese dayalı eğitim bölgeleri içinde kendi tercih ettiği okullardan birine sınavsız, hiçbir şart aranmaksızın kayıt olabilecek. Eğitim bölgeleri aralık ayı içinde açıklanacak.
8'inci sınıfta okuyan 1.2 milyon öğrenci var. Bunların yüzde 10'una tekabül eden 120 bin kontenjan için isteyenlerin gireceği bir merkezi sınav yapılacak. Sınav soruları sadece 8'inci sınıf müfredatından oluşacak. Daha önce 60 soru diye açıklanan sınav, 90 sorudan oluşacak. Süre 135 dakika olacak. 10 dakika ihtiyaç arası verilecek. 20 Fen, 20 Matematik, 20 Türkçe, 10 İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, 10 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, 10 yabancı dil sorusu olacak.
'Objektif olmaz' algısından dolayı merkezi sınavda açık uçlu sorulmayacak.
Okul notu dikkate alınmayacak. Güzel sanatlar, spor liseleri eskiden olduğu gibi yetenek sınavıyla kayıt yapacak. Öğrencinin ikametgahı değiştiyse okul da değişecek. Örnek sorular aralık ayında yayımlanacak.
Öğretmen atamalarında, güvenlik soruşturmasıyla birlikte mülakat da yapılmaya devam edilecek. 5 yıl ücretli öğretmenlik yapmış adaylara atamada doğrudan mülakat hakkı tanıyacağız.
BİZE ULAŞIN