TSK için yeni hedef: Batı Halep ve Afrin

MGK bildirisinde, TSK’nın gerginliği azaltma bölgesi İdlib’de başarıyla yürüttüğü görevin Batı Halep ve Afrin için de uygulanabileceği vurgulandı

TSK için yeni hedef: Batı Halep ve Afrin
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan yılın son MGK toplantısı yaklaşık 3.5 saat sürdü. Toplantı sonrasında yayımlanan 6 maddelik bildiride özetle şu ifadelere yer verildi:
Terörle mücadele faaliyetleri her boyutuyla ele alınmıştır. FETÖ/PDY ile mücadele hakkında Kurul'a ayrıntılı bilgi sunulmuştur.
TSK unsurlarının gerginliği azaltma bölgesi İdlib'de 'gözlem misyonu'nu başarıyla sürdürdüğü, bu görevin Batı Halep'le Afrin yakınlarında da yerine getirilmesiyle huzur ve güven ortamını gerçek manada sağlanabileceği mütalaa edilmiştir.
PKK/PYD-YPG terör örgütünün Suriye'nin demografik yapısını bozarak toprak edinme çabalarının kabul edilemez bulunduğu, Türkiye'nin kendi güvenliğini sağlamak maksadıyla gereken her türlü tedbiri alacağı bir kez daha vurgulanmıştır.
(Norveç'teki NATO tatbikatında yaşanan skandal) Norveç ve NATO makamlarınca başlatılan soruşturmaların sıralı sorumluları kapsayacak şekilde genişletilmesinin beklendiği, NATO'yu kendi amaçları için araç olarak kullanmaya çalışan kesimlere müsaade edilmemesi gerektiği, gelişmelerin bu doğrultuda yakından izleneceği belirtilmiştir.
Ülkemizin bir insanlık sınavı haline gelen Arakan'daki drama son verilmesi hususunda üzerine düşen görevleri yapmayı sürdüreceği ifade edilmiştir.
BİZE ULAŞIN