Türkiye’ye sahte belgeyle kumpas

FETÖ’nün 17/25 Aralık’ta kullandığı sahte raporu ABD’ye götürüp dava açılmasına zemin hazırlayan CHP’li eski vekil Erdemir ve firari banka murakıbı Osman Zeki Canıtez için yakalama kararı çıktı. Suçlama ise casusluk

Türkiye’ye sahte belgeyle kumpas

ABD'de Türk vatandaşlarına yönelik açılan davaya sahte delil ve belge götürdüğü tespit edilen, firari Bankalar Yeminli Murakıbı Osman Zeki Canıtez ile CHP'li eski Milletvekili Aykan Erdemir hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Kararda, ABD'deki Rıza Sarraf soruşturmasını başlatan savcı Joon H. Kim'in tanık olarak ismini bildirdiği şüphelilerin, casusluk suçu işlediği belirtildi. Süreç şöyle işledi:

SAHTE RAPORLA DAVA AÇILDI
Rıza Sarraf davası dosyasında, 28 Ocak 2014 tarihli sahte bir rapor yer aldığı tespit edildi. Söz konusu rapor ABD'de açılan davaya zemin teşkil etti. Bu raporun eski CHP Bursa Milletvekili Aykan Erdemir ile Bankalar Yeminli Murakıbı Osman Zeki Canıtez tarafından ABD'ye götürüldüğünün ortaya çıkması üzerine adli makamlar harekete geçti. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine İstanbul 7. Sulh Ceza Mahkemesi, ABD'ye usulsüz ve sahte belge taşıyan 2 isim hakkında yakalama kararı çıkardı.

CHP'li Aykan Erdemir ve halen firari olan Canıtez'in casusluk suçunu işlediği ifade edilen kararda, 2 şüphelinin devletin güvenliğine ilişkin belgeleri tahrip etmelerinden, amacı dışında kullanmalarından ve hileyle çalmalarından ötürü Türk Ceza Kanunu'nun 326-1 maddesini ihlal ettikleri ve casusluk suçu işledikleri belirtildi. Kararda, Erdemir ve Canıtez'in, "FETÖ/ PDY'nin 17-25 Aralık yargısal darbe girişimin başarıya ulaşamaması üzerine, ABD tarafından yeniden yürürlüğe konulan aynı kurgu/planın işbirlikçiliğini yürüten ve bu minvalde hazırladığı dosya içerisinde örneği bulunan 28 Ocak 2014 tarihli sözde sahte raporu yurtdışına götürerek NewYork Bölge Mahkemesi'ne ulaştırmak suretiyle yargılamada delil olarak kullanılmasını sağladıkları" ifadesi yer aldı.
Mahkeme kararında ayrıca, Aykan Erdemir ile Osman Zeki Canıtez'in 24 saat içinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda hazır edilmesi, bu sürede hazır edilemezlerse yakalandıkları yerin başsavcılığında SEGBİS vasıtasıyla ifadesinin alınması istendi.

BYLOCK'ÇU, 25 ARALIK BİLİRKİŞİSİ...
ABD'de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları hakkında devam eden yargılamada tanık listesinde ismi bulunan ve "FETÖ üyesi olmak" suçundan firari olarak aranan Osman Zeki Canıtez'in, ByLock kullanıcısı olduğu ve 25 Aralık soruşturmasında bilirkişi olarak görev yaptığı da belirlendi. Canıtez'in ByLock'a ilk giriş tarihi ise 3 Eylül 2014 olarak saptandı.
Hakkında yakalama kararı çıkarılan Bankalar Yeminli Murakıbı firari Osman Zeki Canıtez'in adı en son, ABD konsolosluk görevlisi Metin Topuz ile ilgili soruşturma dosyasında geçti. FETÖ'cü firari savcı Celal Kara'nın Bankalar Yeminli Murakıbı Osman Zeki Canıtez'e rapor hazırlattığına dikkat çekilen dosyada o raporun, FETÖ'cü polis müdürleri aracılığı ile ABD irtibat görevlisi Metin Topuz'a teslim edildiği ve Topuz tarafından ABD'ye ulaştırıldığı belirtilmişti.

FETÖ'CÜLERLE ABD'Lİ SENATÖRLERİ BULUŞTURDU
CHP'li Aykan Erdemir'in, FETÖ'cülerin ABD'li senatörlerle bağlantısını sağladığı iddia ediliyor. Erdemir'in, Preet Bharara'nın savcı olmasını öneren ABD'li senatör Charles Edward Schumer, FETÖ'nün ABD'deki en önemli kuruluşu Türki-Amerikan Birliği'nden (TAA) Faruk Taban ve Zaman gazetesi ile Samanyolu TV'de genel müdürlük yapan eski milletvekili İlhan İşbilen'le ABD'de çekilmiş bir fotoğrafı bulunuyor. Erdemir ayrıca, Gülen'in onursal başkanı olduğu Rumi Forum'a da katılmıştı.

MAİLDEN ÇIKAN KİRLİ İTTİFAK
Birleşik Arap Emirlikleri Washington Büyükelçisi Yusuf el Uteybe'nin hacklenen e-postlarında yer alan Türkiye karşıtı ifadeler, kirli bir yapılanmayı da gözler önüne sermişti. Uteybe'nin maillerinde, İsrail merkezli Demokrasileri Savunma Vakfı FDD'de Türkiye uzmanı olarak çalışan John Hannah'dan gelen "Sayın Büyükelçi, orta büyüklükte bir Türk gazetesi, FDD ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni Türkiye'deki darbenin arkasındaki komplocular arasında zikretmiş. Sizinle anılmaktan onur duydum" demişti. FDD'nin Türkiye uzman kadrosunda en dikkat çeken isimse, yakalama kararı çıkarılan Aykan Erdemir.

GÜLEN'İN KÖSTEBEĞİ..
FETÖ üyeliğinden aranan Osman Zeki Canıtez, Fetullah Gülen'in Halkbank için görevlendirdiği bir köstebek... Canıtez, 17/25 Aralık sürecinde İran'la enerji ve altın ticaretini yasadışı gibi göstermeye çalıştı. Halkbank'ı itibarsızlaştırmaya yönelik raporda, İran ambargosu öncesinde yapılan ticaret işlemlerinin suç olduğu öne sürüldü. Adeta bir savcı gibi çalışan Canıtez, tutarsız ses kayıtlarına da raporda yer verdi. Canıtez'in Ağustos 2016'da FETÖ'nün BDDK içindeki elemanlarına yönelik operasyonda yurtdışına kaçtığı anlaşılmıştı.

FİRARİ CELAL KARA BİLİRKİŞİ YAPMIŞTI
17-25 Aralık sürecini yürüten firari savcı Celal Kara, 25 Aralık 2013'te BDDK'dan bilirkişi ataması yaptırdı. Bu atamadan diğer soruşturma savcılarını haberdar etmedi. BDDK Denetim 1. Daire Başkanlığı'ndan soruşturma dosyası için bilirkişi olarak atanan Bankalar Yeminli Murakıbı Osman Zeki Canıtez, 28 Ocak 2014'te 95 sayfalık bir rapor düzenledi. Rapor aynı gün dosyaya girdi. Raporun tesliminden bir gün sonra Celal Kara soruşturmadan alındı.
Söz konusu rapor, Preet Bharara'nın Rıza Sarraf'a, Bharara'nın yerine gelen Joon H.Kim'in ise Hakan Atilla'ya yönelttiği suçlamaların da dayanağını oluşturuyordu. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı da aynı zamanda 17/25 Aralık sürecine malzeme teşkil eden "1 klasörlük raporun" Canıtez tarafından ABD'deki davaya götürüldüğünü ve bu ülkede açılan davanın da firari murakıbın belgeleri üzerine başlatıldığını açıkladı.
BİZE ULAŞIN