ABD Gülen’i iade etmeli

Çin’den Fetullahçı Terör Örgütü ile (FETÖ) mücadele eden Türkiye’ye destek geldi: FETÖ lideri Fetullah Gülen’in Türkiye’ye teslim edilmesini destekliyoruz

ABD Gülen’i iade etmeli

SABAH ekibi, Çin İstanbul Başkonsolosluğu'nun girişimleriyle geçen hafta düzenlenen "Türk Dostluk Ziyareti" kapsamında Çin'in Pekin, Xi'an ve Şanghay şehirlerindeydi. SABAH ekibini kabul eden Çin Dışişleri Bakanlığı "Batı Asya ve Kuzey Afrika" Müsteşarı Cui Wei ise kritik mesajlar verdi. Türkiye ile işbirliğine dikkat çeken Wei ABD'nin dünya üzerinde kurduğu "tek kutuplu" düzenin geçerliliğini yitirdiğini belirterek "Dünya tek ülke tarafından yönetilemez" mesajını verdi. Çin Uluslararası Çalışma Enstitüsü Başkanı Dong Manyuan ise ABD'ye yüklendi: Fetullah Gülen'in Türkiye'ye teslim edilmesini destekliyoruz. Amerika Kuzey Kürt hareketini desteklemeye devam ediyor; bu da ikiyüzlülük.

TÜRKİYE İLE İLİŞKİLERİMİZ DAHA DA GÜÇLENDİ
Türkiye Araştırma Merkezi Direktörü Prof. Dr. Guo Changgang:
15 Temmuz darbe girişimi, Türkiye için bir dönüm noktası oldu. İki ülke arasındaki ilişkiler de daha iyi seviyeye geldi. Çin'de, Türkiye hakkında bahsedilince, Çinlilerin aklına ilk Atatürk geliyor. Atatürk, Çin'de çok ünlü bir isim. Biz araştırma merkezi olarak çok sayıda kitabı Türkçe'den Çince'ye çeviriyoruz. Atatürk ile ilgili kitapları da Çince'ye çeviriyoruz.

ÇİN'DEN 'TÜRK DOSTLUK' PROGRAMI
Sabah ekibi Çin İstanbul Başkonsolosluğu'nun girişimleriyle geçen hafta düzenlenen "Türk Dostluk Ziyareti" kapsamında Çin'in Pekin, Xi'an ve Şanghay şehirlerindeydi. Şanghay Üniversitesi Türkiye Araştırma Merkezi, Çin Seddi, devlet televizyonu CCTV, İpekyolu'nun başlangıç noktası olan ve merkezinde ülkenin en büyük camisi bulunan Xi'an, Terra Cotta (Taş Askerler) Müzesi, Şanghay Kulesi ve Yu Bahçesi ziyaret edildi.

İKİYÜZLÜ ABD
Çin Uluslararası Çalışma Enstitüsü Başkanı Dong Manyuan:
Ortadoğu ülkeleri son 7 yılda Arap Baharı denilen süreçte büyük zarar gördü. Bizim Ortadoğu'ya yönelik gizli ajandamız yok. Türkiye 3 milyon, Ürdün 800 bin Suriyeli'yi kabul etti, buna çok saygı gösteriyoruz. Ancak bu artık Türkiye'ye hem ekonomik hem de güvenlik açısından bir yük haline geldi.

Suriye hala BM üyesi, toprak bütünlüğüne saygı gösterilmeli. YPG/PYD gibi organlar PKK terör örgütünün bir parçası. Amerika hiç karışmasa onlar ortaya çıkamazdı. Çin her zaman Türkiye'nin, Irak'ın toprak bütünlüğünü destekliyor. Fetullah Gülen'in Türkiye'ye teslim edilmesini destekliyoruz. Amerika Kuzey Kürt hareketini desteklemeye devam ediyor; bu da ikiyüzlülük. Terörizme gelince Filistin'in İsrail konusundaki faaliyetlerine Amerika 'terörizm' diyor. Ama Mavi Marmara'da, Filistin'de İsrail pek çok insan öldürmesine karşın Amerika tek laf bile etmedi, İsrail'in nükleerine laf etmedi ama İran'ı sürekli gündeme getiriyor; bu da ikiyüzlülük.

DÜNYA TEK ÜLKE TARAFINDAN YÖNETİLEMEZ
Çin Dışişleri Bakanlığı "Batı Asya ve Kuzey Afrika" Müsteşarı Cui Wei:
Çin Kominist Partisi'nin 19. kongresine bakmadan Çin anlaşılmayacak. 2050'ye kadar modernleşme, demokratik, mürreffeh Çin'i gerçekleştireceğiz. Barış ve ortak kalkınmayı hedefleyen bir politika bu. Tek ülke gelişemez ve dünya tek ülke tarafından yönetilemez; eşit, adil bir dünya kurulmalı.
Devlet başkanımızla Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan 3-4 kez ikili görüşme yaptı. Ekonomi ve ticarette işbirliğimiz yükseliyor. Şu an Türkiye'nin en büyük ikinci ticaret ortağıyız.
BİZE ULAŞIN