Son dakika: Eski CIA yöneticisine darbeden yakalama kararı

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA’in eski mensubu Graham E. Fuller hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine yakalama kararı çıkarıldı. Kararda, Fuller’in 15 Temmuz darbe girişimi sürecinde Henri Barkey ve darbe teşebbüsünde rol oynayan diğer kişilerle irtibatı bulunduğuna ilişkin buldular olduğu belirtildi.

Son dakika: Eski CIA yöneticisine darbeden yakalama kararı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine CIA eski yöneticisi Graham E. Fuller hakkında yakalama kararı çıkarıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin yürütülen bir soruşturma kapsamında darbe teşebbüsü sürecinde Graham E. Fuller'in Henri Barkey ve darbe teşebbüsünde rol olan diğer kişiler ile irtibatlı olduğunu belirledi.

"ANAYASAL DÜZENİ ORTADAN KALDIRMAYA TEŞEBBÜS ETME"

İstanbul Emniyet Müdürlüğü bu çerçevede soruşturma dosyasına bir tespit tutanağını delil olarak sundu. Başsavcılık, şüphelinin ifadesini almak istese de Fuller'in darbe teşebbüsü sonrasında Türkiye'yi terk ettiğini belirledi. Bunun üzerine Fuller hakkında İstanbul Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği'nden 'Anayasal Düzeni Ortadan Kaldırmaya Teşebbüs Etme' suçu kapsamında yakalama kararı talep etti.

Talebi değerlendiren İstanbul Nöbetçi 13. Sulh Ceza Hakimliği darbe teşebbüsündeki diğer kişilerle irtibatı tespit edilen ve ülkemizi terk ettiği anlaşılan Fuller hakkında yakalama kararı verilmesine hükmetti. Fuller'in yakalandığı takdirde 24 saat içerisinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nda hazır edilmesi istenildi.

DARBE GİRİŞİMİ HİÇ KUŞKUSUZ CIA AJANLARI TARAFINDAN YÖNETİLİYORDU

Daha önce hakkında yakalama kararı verilen eski CIA uzmanı Henri Jak Barkey'in 15-16 Temmuz 2016'da Büyükada Splendid Otel'de yapılan toplantıda darbeyi organize edip koordine ettiği ileri sürülmüştü. Graham E. Fuller'in de aynı toplantıda olduğu yönünde iddialar ileri sürülmüş ancak bugüne kadar resmi olarak bu doğrulanamamıştı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın Fuller hakkında verdiği yakalama kararı ile ilk kez Fuller'in 15 Temmuz darbe girişimi öncesi Türkiye'de olduğu ve ardından ülkeyi terk ettiği bilgisi resmi kayıtlara girdi.

Rus Strateji uzmanı Aleksandır Dugin geçen hafta A Haber'e çıktığı Yaz-boz programında darbe öncesi Büyükada'daki toplantıya Henry Barkey ve Graham E. Fuller'in katıldığını iddia ederek, "Rus istihbaratının bu konuda elinde kesin deliller bulunuyor ve bu deliller Türkiye'ye iletildi. Darbe girişimi hiç kuşkusuz CIA ajanları tarafından yönetiliyordu" ifadeleri kullanmıştı.

BİZE ULAŞIN