Dün hakkında tutuklama kararı çıkmıştı…

Mahmut Övür bugünkü yazısında hakkında tutuklama kararı çıkan CIA Ajanı Graham Fuller hakkında ilginç bir yazı kaleme aldı. Gülen’i ABD’ye kaçıran adam olarak tarihe geçen ajan Graham Fuller’in geçtiğimiz yıllarda yazdığı kitaplarda Türkiye-ABD geriliminin detaylarına yer verdiğini anlatan Mahmut Övür, “Gördüğünüz gibi "Sarraf veya ambargo" bahane, asıl dert Türkiye'nin bağımsız siyaset izlemesini içlerine sindirememeleri.” diyor.

Dün hakkında tutuklama kararı çıkmıştı…

MAHMUT ÖVÜR'ÜN YAZISINDAN BAŞLIKLAR

Graham Fuller, (15 Temmuz'da da adı çok geçen, 1999'da Gülen'in ABD'ye kaçırılmasında ve orada güçlenmesinde etkili olan bir isim) hem yıllar önce hem de son dönemde yazdığı kitaplarda ABD-Türkiye ilişkilerindeki kopuşun nedenlerini anlatıyor.
FETÖ ile ilgili tezleri yerle bir olsa da Türkiye-ABD ilişkileri üzerine, ABD'li bir istihbaratçı olarak söyledikleri yaşanan hesaplaşmanın "yolsuzluk veya ambargo" ile alakalı olmadığını gösteriyor. Önce onun gözüyle eski Türkiye'nin üstlendiği rolünü dinleyelim:
"Art arda gelen uzun bir ABD yönetimleri silsilesi 'eski' Türkiye'den memnundu; sadık, güvenilir, sıkı bir şekilde Batı yanlısı, çıkarları ABD'nin çıkarlarından pek farklı olmayan (...) bir Türkiye."
Sonra da bu rolün, 90'larda Sovyetler'in çöküşünden sonra değiştiğini, Türkiye ve ABD'nin bölgesel çıkarlarının çatıştığını ve Türkiye'nin bir arayış içinde olduğunu söylüyor:
"Ankara, kendisine alternatif siyasi ve ekonomik opsiyonlar öneren Müslüman dünya, Avrasya, Rusya ve Çin ile giderek daha fazla yeni stratejik bağlantılar kurmuştur."
Bunu ne zaman söylüyor? "Yeni Türkiye Cumhuriyeti" kitabının basıldığı 2008'de.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

BİZE ULAŞIN