Yeryüzünde sahipsiz hayvan yoktur!

Türkiye hayvanlara yönelik şiddeti konuşuyor. Erzincan’da gerçekleşen yavru bir kediye yönelik şiddet tüm yurtta büyük tepkilere neden olurken Hilal Kaplan bugünkü yazısını hayvan haklarına ayırdı.

Yeryüzünde sahipsiz hayvan yoktur!İŞTE HİLAL KAPLAN'IN YAZISINDAN BAŞLIKLAR

"Yeryüzünde gezen her türlü canlı ve (gökyüzünde) iki kanadıyla uçan her tür kuş ancak sizin gibi birer ümmettir.
Biz Kitap'ta hiçbir şeyi eksik bırakmadık.
Nihayet (hepsi) toplanıp Rablerinin huzuruna getirilecekler."

(En'am, 38)
Göklerde ve yerde olanların hepsinin, Mülk'ün sahibini tesbih ettiğini, onlara yaptığımız iyiliğinde kötülüğün de şahidi olacaklarını biliyoruz.
Bunun bilgisiyle yaşayan bir toplumun, Allah'ın yarattığı mahlukâta "canlı" gözüyle değil de, "mal/ eşya" gözüyle bakması mümkün müdür? Ancak mevcut kanunlarımız öyle diyor.
Şayet bir hayvanın sahibi varsa, mal olarak kabul ediliyor ve ona yapılan her kötülük mala yapılan zarar gibi sayılarak, genelde de en fazla 200-300 lira gibi cezalarla geçiştiriliyor.
Daha fecisi sahipsiz olan, örneğin sokak hayvanları ise "mal" olarak bile kabul edilmiyor ve onlara yapılan eziyetlerin ve hatta cinayetlerin kanunen pek karşılığı yok. En fazla Kabahatler Kanunu çerçevesinde ele alınıyor. O da genelde sosyal medyaya düşen bir vahşet görüntüsü tepki çektiyse gerçekleşiyor.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Kan donduran görüntüler: Kediyi işkence yaparak öldürdü!

BİZE ULAŞIN