Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ürdün Kralı 2. Abdullah'tan ortak açıklama

Ürdün Kralı 2. Abdullah ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ortak basın toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, basın toplantısında yaptığı açıklamada, "Tüm dünyaya şu çağrıyı yapmak istiyorum; Kudüs'ün Birleşmiş Milletler kararlarıyla da defalarca teyit edilmiş hukuki statüsünü değiştirecek her türlü adımdan uzak durulmalıdır. Hiç kimsenin kişisel hevesleri uğruna milyarlarca insanın kaderleriyle oynamaya hakkı yoktur. Böylesi bir adım sadece terör örgütlerinin ekmeğine yağ sürecektir" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump'ın Kudüs kararını açıklamasına saatler kala son bir uyarıda bulunarak, "Kudüs'ün statüsü konusunda atılacak yanlış bir adım İslam aleminde infiale sebep olacaktır" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ürdün Kralı 2. Abdullah'tan ortak açıklama

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump'ın Kudüs kararını açıklamasına çok kısa bir süre kala önemli bir uyarıda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı sıfatıyla, dünya kamuoyuna "Kudüs" çağrısı yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı ve Türkiye Cumhuriyeti devletinin Cumhurbaşkanı sıfatıyla, ABD'yi bölgede kaosu tetikleyecek bu adımdan vazgeçmeye, İsrail'i de barışa ve huzura katkı sağlayacak politikalar izlemeye davet ediyoruz.

"İNFİALE YOL AÇAR"

Ürdün Kralı 2. Abdullah ile birlikte ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bugünkü görüşmelerimizin en önemli başlığını Kudüs'teki gelişmeler oluşturdu. Kudüs'ün tarihi statüsünün muhafazası konusunda Ürdün ile aynı hassasiyeti taşıyoruz. Kudüs'ün statüsü konusunda atılacak yanlış bir adım İslam aleminde infiale sebep olacaktır. Kudüs, tüm Müslümanların harimiismetidir, göz bebeğidir. Kimden gelirse gelsin, bu tarihi hakikati gözardı eden her yaklaşımın sonu hüsrandır, felakettir. Bölgemizin huzur, barış ve güvenliği, iç politik hesaplara kurban edilemeyecek kadar önemlidir. Tüm dünyaya şu çağrıyı yapmak istiyorum; Kudüs'ün Birleşmiş Milletler kararlarıyla da defalarca teyit edilmiş hukuki statüsünü değiştirecek her türlü adımdan uzak durulmalıdır. Hiç kimsenin kişisel hevesleri uğruna milyarlarca insanın kaderleriyle oynamaya hakkı yoktur. Böylesi bir adım sadece terör örgütlerinin ekmeğine yağ sürecektir" dedi.

"BU KARAR TERÖRLE MÜCADELEYE DESTEK VERMİYOR"

Ürdün Kralı Abdullah, Ortadoğu'da herhangi bir barış anlaşması söz konusu olacaksa bütün bölgenin istikrarını bunun belirleyeceğini belirterek, "Mescid-i Aksa ve Haremi Şerif bizim için çok önemli. Hem Müslümanların hem Hristiyanların kutsiyet atfettiği mekanlar." dedi. Kral 2. Abdullah açıklamasında Trump'ın Kudüs kararına ilişkin, "İki devletli çözüme alternatif yok. Bu karar terörle mücadeleye destek vermiyor" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Ürdün Kralı 2. Abdullah'tan ortak açıklama

BİZE ULAŞIN