Dostluk ilişkimiz kan kardeşliğine dönüştü

Güney Kore ziyaretinde Türk şehitliğini ziyaret eden Yıldırım: O dönemde Mehmetçiklerimizin yaptığı kahramanlıklar (iki ülkeyi) kardeş yapmış ve dostluk ilişkisi adeta kan kardeşliğine dönüşmüştür

Dostluk ilişkimiz kan kardeşliğine dönüştü

İki günlük resmi ziyaret programı kapsamında Güney Kore'ye giden Başbakan Binali Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım, Güney Kore'deki resmi temaslarının ilk durağında Busan kentindeki Türk Şehitliği'ni ziyaret etti. Türk şehitlerin kabirlerinin bulunduğu bölüme geçen Yıldırım'ın, Türk Şehitliği anıtına çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. Başbakan Yıldırım, İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından şehitlerin adlarının yazıldığı mermerlerin üzerine karanfil bıraktı.
Aralarında Erzincan'ın da bulunduğu farklı illerden şehitlerin kabirlerini ziyaret eden Yıldırım, 68 yıl önce 5 Aralık günü şehit düşen Er Mustafa Nazlı'nın mezarı başında dua etti. Şehidin mezarına bırakılan beyaz karanfil dikkati çekti.
Ziyarette yer alan Kore Şehidi Piyade Astsubay Başçavuş Süleyman Eryürek'in oğlu Ergün Eryürek, Başbakan Yıldırım ve eşi Semiha Yıldırım ile babasının mezarı başında dua etti.
Yıldırım, Kore Savaşı'nda hayatını kaybeden 40 bin 896 Birleşmiş Milletler Çokuluslu Gücü askerinin isimlerinin yazılı olduğu Anma Duvarı'nı da ziyaret etti. Tören sırasında şehitler için Kuran-ı Kerim de okundu. Yıldırım, ziyaretin sonunda BM Anıtsal Mezarlığı Anı Salonu'nda Şeref Defteri'ni imzaladı.

HER ŞEY BARIŞ İÇİN
Başbakan Yıldırım, ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Kahramanlarımız Kore'nin bağımsızlık mücadelesinde çok büyük başarılar ortaya koymuş ve bugün modern, gelişmiş Kore Cumhuriyeti'nin adeta temellerinin atılmasında en büyük gayreti ortaya koymuşlardır." diye konuştu.
Birçok ülkeden askerin şehitlikte "koyun koyuna yattığını" vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:
Her şey bölgesel ve küresel barış için. O dönemde Mehmetçiklerimizin memleketlerinden uzakta, burada bu insanların barışı, huzuru için yaptığı kahramanlıklar Kore Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti'nin de kardeş yapmış ve dostluk ilişkisi adeta kan kardeşliğine dönüşmüştür. Kore ile Türkiye her alanda ilişkilerini geliştirmek için yıldan yıla büyük başarılar ortaya koymaktadır. Bugün yaptığımız resmi ziyaretle de iki ülke ilişkilerini daha da ileri seviyeye taşımak adına buradayız. SEUL

BAKAN ALBAYRAK DA HEYETTE YER ALDI
Başbakan Yıldırım'ın heyetinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ümit Yalçın, Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Ömer Fatih Sayan, Başbakanlık Türkiye Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı (TYDTA) Başkanı Arda Ermut da yer aldı.
BİZE ULAŞIN