Müslümanlar’ın kırmızı çizgisi Kudüs

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyacağı iddiası hakkında “Kudüs, Müslümanların kırmızı çizgisidir” dedi

Müslümanlar’ın kırmızı çizgisi Kudüs

ABD Başkanı Donald Trump'ın ülkesinin İsrail büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşıyacağı haberlerine başta Türkiye olmak üzere birçok ülke tepki göstermeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma kararı almaya hazırlandığı yönündeki haberlerle ilgili üzüntülerimi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Kudüs, Sayın Trump, Müslümanların kırmızı çizgisidir. Filistin halkının yaraları kanamaya devam ederken her gün hak ihlâlleri, zulümler, baskılar sürerken İsrail'e destek mahiyetinde böyle bir kararın alınması sadece uluslararası hukukun ihlâli değil, aynı zamanda insanlık vicdanına da vurulmuş ağır bir darbedir. İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak, bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz. Eğer böyle bir adım atılacak olursa; hemen, beş on gün içinde İslam İşbirliği Teşkilatı Liderler Zirvesi'ni İstanbul'da toplayacağız. Sadece bununla da kalmayacağız. Tüm İslam dünyasını o zirvede hareketlendireceğiz. Zira sıradan bir olay değil bu olay" dedi.

'İLİŞKİLER KOPABİLİR'
Erdoğan ayrıca "ABD bütün işleri bitirdi de şimdi bu mu kaldı? Biz son ana kadar buradaki mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Kaldı ki bu, bizim diplomatik ilişkilerimizi İsrail ile koparmaya kadar gidebilir. ABD'yi, bölgedeki sorunları daha derinleştirecek böyle bir adım atmaması konusunda buradan bir kez daha ikaz ediyoruz: Böyle bir adım atamazsınız. Zira artık dünya bir bütündür. Bu bütünün içerisinde 'Ben istediğim gibi hareket ederim' noktasında hareket ettiğiniz takdirde bölgede meydana gelecek sıkıntıları göz ardı edemezsiniz" ifadelerini kullandı. Bu arada Hamas Sözcüsü Ebu Zuhri, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kudüs tutumuna ilişkin, "Bu duruş Türkiye yönetiminin ve asil Türk milletinin Filistin davasına desteğini temsil eden seçkin bir duruştur" değerlendirmesinde bulundu.

BİZE ULAŞIN