‘Oyun’ içinde ‘oyun’

Halk oyunları bahanesiyle Macaristan’a giden 16 kişilik kafileden 11’i ülkeden “siyasi iltica” talebinde bulundu. Olayla ilgili çifte soruşturma açıldı

‘Oyun’ içinde ‘oyun’

Macaristan'da halk oyunları için düzenlenen organizasyona katılan 11 dansçının Macaristan'a iltica ettiği öne sürüldü. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ve Gençlik ve Spor Bakanlığı olayın aydınlatılabilmesi için soruşturma başlattı.
Ankara Kent Çocuk ve Gençlik Halk Dansları Topluluğu Derneği 5-10 Kasım arasında Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de düzenlenen etkinliğine davet edildi. 16 kişiden oluşan kafile Halk Oyunları Federasyonu'na müracaat etti. Federasyonun onayının ardından kafile Ankara Emniyeti Pasaport Şube'ye başvurarak gri (hizmet) pasaport aldı. Kafile 5 Kasım'ı da beklemeyerek 1 Kasım'da Macaristan'a gitti.
Türkiye Halk Oyunları Federasyonu bu yıl içinde 86 dernek veya kulüp için yurtdışı onayı verdi. Ancak Federasyon Macaristan'a giden kafiledekilerin hepsinin lisanslarının yeni olmasını gözden kaçırdı. Spor Bakanlığı, Federasyon ve dansçı sporcular hakkında soruşturma açtı ve suç duyurusunda bulundu. Kafiledeki 16 kişinin isimleri soruşturma gereği gizli tutuluyor. Polisle birlikte çalışan Spor Bakanlığı müfettişleri konuyla ilgili geniş çaplı bir soruşturma başlattı ve federasyon yetkililerinin ifadelerini aldı. Yurtdışına kaçan kişilerin herhangi bir siyasi bağlantıları veya suçlarının olup olmadığı da araştırılıyor.

BİZE ULAŞIN