Hukuk dışı ve tek yanlı bir karar

Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye’nin haklı davasında Filistin’in her zaman yanında olduğuna dikkat çekti: Tek yanlı emrivakiler, yanlış adımlar telafisi imkânsız sonuçları da beraberinde getirir

Hukuk dışı ve tek yanlı bir karar
Seul'de resmi temaslarda bulunan Başbakan Yıldırım ile Güney Kore Başbakanı Lee Nak-Yeon, baş başa ve heyetler arası yaptıkları görüşmelerin ardından Başbakanlık binasında ortak basın toplantısı düzenledi.
ABD'nin "Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını" ve büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınmasına ilişkin kararını değerlendiren Yıldırım, toplantıda şunları kaydetti:
"ABD Başkanı Trump, ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma ve İsrail'in başkenti olarak Kudüs'ün tanınması ihtimalinden bahsediliyor. Bu iki durum da hukuk dışı karar olacaktır ve bölgedeki sorunları iyice içinden çıkılmaz bir hale dönüştürecektir.

ÇATIŞMAYI GETİRİR
Kudüs üç büyük dinin kutsal mekanıdır; İslamiyet, Hristiyanlık ve Musevilik. Dolayısıyla burada herhangi bir emrivakiyle değişiklik yapmak hem uzun süreden beri İsrail-Filistin arasında devam eden ve bir türlü çözüme ulaşmamış Filistin devletinin kurulması yönündeki çabaları da ortadan kaldırmış olacak, diğer yandan yeni bir dinler arası çatışmayı da getirmiş olacaktır. İslam alemi bakımından çok hassas bir konudur."
Yıldırım, Asya'nın 4'üncü, dünyanın 11'inci büyük ekonomisi Güney Kore'nin önde gelen firmalarının üst düzey yöneticileriyle de bir araya geldi. Türkiye'deki yatırım fırsatlarını anlatan Yıldırım, varlıkları trilyon doları bulan firmalara Türkiye'ye yatırım yapmaları çağrısında bulundu.

PANDORA'NIN KUTUSU AÇILDI
Başbakan Yıldırım yaptığı yazılı açıklamada da Trump'ın kararı ve buna bağlı adımların Türkiye Cmhuriyeti'ne göre yok hükmünde olduğunu belirtti. Yıldırım, "Bu kararla bölgede Pandora'nın kutusu açılmıştır. Filistin ve Ortadoğu barışını kökten ortadan kaldıracak bu karar tam bir sorumsuzluk örneğidir. Bu kararı alanları şiddetle kınıyorum" dedi.

TÜRKİYE FİLİSTİN'İN YANINDADIR
Türkiye haklı davasında Filistinli kardeşlerimizin bütün İslam âlemiyle beraber yanında bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da olmaya devam edecek.

KORE HATIRASI
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Güney Kore ziyareti sırasında Ayla filminin küçük yıldızı, Koreli oyuncu Seol ile fotoğraf çektirdi. Bakan Albayrak Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Kore Savaşı'nda kahraman askerlerimizin sergilediği insanlık ve fedakarlık örneklerinin başında kuşkusuz Ayla'nın hikayesi geliyordu. Ayla'nın hikayesini 67 yıl sonra dünyaya hatırlatan minik yıldız Kim Seol fotoğraf ricamızı kırmadı" dedi.

AÇILIŞI 'AYLA' İLE YAPTI
Başbakan Binali Yıldırım, Türkiye'nin Seul Büyükelçiliği'nin yeni binasının açılışını "Ayla" filminin minik oyuncusu Kim Seol ve eşi Semiha Yıldırım ile birlikte gerçekleştirdi. Bir vatandaşın Türk okulu talebi üzerine Yıldırım, "Maarif Vakfımızın buradaki çalışmaları devam ediyor, sonuçlanınca okul açma planımız var" dedi. Yıldırım, Samsung firmasının merkezi Samsung Digital City'yi de ziyaret etti.

SEUL/SABAH
BİZE ULAŞIN