Kabul etmiyoruz etmeyeceğiz

ABD’nin Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma planına hükümet sert tepki gösterdi. MHP ve CHP de ABD’nin attığı tehlikeli adımın “kabul edilemez” olduğunu açıkladı

Kabul etmiyoruz etmeyeceğiz
BÖLGEYE KAOS GETİRİR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: Bu büyük bir hata olacaktır. Bölgeye istikrar ve barıştan ziyade kaos getirecektir. Türkiye'nin tutumu bellidir.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı: Bu çok provokatif bir eylemdir, tabiri caizse Ortadoğu'yu cehenneme çevirmektir, böyle bir eylemi icra etmek de bir anlamda cehennem zebaniliği işlevi anlamına gelir diye düşünüyorum.

TARİHE HAKARET

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş: Kudüs bağımsız Filistin devletinin başkentidir. Bu kadim kentin başka bir devlete başkent yapılmasına teşebbüs etmek Kudüs'ün tarihine hakarettir.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül: ABD yönetiminin bir emrivakiyle Kudüs'ü, İsrail'in başkenti olarak tanıması; gerek İslam alemi, gerek insan hakları, gerekse uluslararası hukuk adına kabul edilemez.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan: Bunu kesinlikle kabul etmiyoruz ve kabul etmeyeceğiz. Böyle bir adım, uluslararası hukukun ve BM kararlarının açık ve ağır bir ihlalidir. ABD yönetiminin, bu vahim hatadan dönmesini temenni ediyoruz.

AK Parti Grup Başkanvekili İlknur İnceöz: Kudüs Müslümanlar için son derece önemli ve her birimiz için Müslüman coğrafyası için İslam alemi için de kırmızı çizgimizdir.

Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın: Hem uluslararası hukuka hem de BM kararlarına aykırı olduğu gibi insani ve vicdani de değildir. Meclis Başkanlık Divanı olarak bu karardan dönülmesi gerektiğini ifade ediyoruz.

BÜYÜK FELAKET OLUR

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ: Kudüs'ün başkent ilanı, hepimiz ve herkes için büyük felaket olur. Herkesi, sorumlu davranmaya, imza koyduğu anlaşmalara sadık kalmaya, aklıselimle hareket etmeye, iç politika veya başka gerekçelerle dünya barışını tehlikeye atmaktan kaçınmaya, nefsi hareket etmemeye, Müslümanları ve İslam ülkelerini izzetine sahip çıkmaya davet ediyorum.

ORTAK HAREKET EDİLMELİ

Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ: Bütün Müslüman ülkeler bu meselede ortak hareket etmelidir. Ben hareket edeceklerine inanıyorum. Umarım aklıselim galip gelir. Bölgede yeni bir tansiyon oluşturulmaz.

ZAMAN AYARLI BOMBA

MHP Lideri Devlet Bahçeli: ABD yönetiminin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma niyeti ve bu kadim şehri İsrail'in başkenti olarak tanımaya hazırlanması, Ortadoğu'nun A'dan Z'ye mahvına hizmet edecek zaman ayarlı bir bombadır. ABD'nin Kudüs komplosu mukaddesatımızın sırtına inmek üzere kaldırılmış hançerdir ve bu hançer saplanırsa canı yanan, kanı dökülen, kayıplara sürüklenen yalnızca İslam alemi olmayacaktır.

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç: Trump, ABD büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşırsa ne olur? Ağır aksak da olsa ilerleyen Ortadoğu barış süreci baltalanır. Bölgede tansiyon bir anda yükselir.
BİZE ULAŞIN