Müslümanlar’ın gözbebeği

Müslümanlar’ın gözbebeği
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Ürdün Kralı 2. Abdullah'ı ağırladı. Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne gelişinde Kral Abdullah'ı makam aracından inerken karşıladı. Türkiye ve Ürdün bayrakları önünde poz veren Erdoğan ve Abdullah, daha sonra baş başa görüşmeye geçti. Karşılamada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ve Ürdün Kralı 2. Abdullah'ın eşi Kraliçe Rania da yer aldı. Erdoğan ve Abdullah, baş başa ve heyetlerarası gerçekleştirecekleri görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Basın toplantısında konuşan Erdoğan, şunları söyledi: "Bugünkü görüşmelerimizin en önemli başlığını Kudüs'teki gelişmeler oluşturdu. Kudüs'ün tarihi statüsünün muhafazası konusunda Ürdün ile aynı hassasiyeti taşıyoruz. Kudüs'ün statüsü konusunda atılacak yanlış bir adım İslam aleminde infiale sebep olacaktır.

Kudüs, tüm Müslümanların harimiismetidir, göz bebeğidir. Kimden gelirse gelsin, bu tarihi hakikati göz ardı eden her yaklaşımın sonu hüsrandır, felakettir. Bölgemizin huzur, barış ve güvenliği, iç politik hesaplara kurban edilemeyecek kadar önemlidir. Tüm dünyaya şu çağrıyı yapmak istiyorum; Kudüs'ün Birleşmiş Milletler kararlarıyla da defalarca teyit edilmiş hukuki statüsünü değiştirecek her türlü adımdan uzak durulmalıdır. Hiç kimsenin kişisel hevesleri uğruna milyarlarca insanın kaderleriyle oynamaya hakkı yoktur. Böylesi bir adım sadece terör örgütlerinin ekmeğine yağ sürecektir." Ürdün Kralı Abdullah, Ortadoğu'da bir barış anlaşması söz konusu olacaksa bütün bölgenin istikrarını bunun belirleyeceğini belirterek, "Mescid-i Aksa ve Haremi Şerif bizim için çok önemli. Hem Müslümanların hem Hıristiyanların kutsiyet atfettiği mekanlar" dedi. Kral 2. Abdullah açıklamasında ABD Başkanı Trump'ın Kudüs kararına ilişkin, "İki devletli çözüme alternatif yok. Bu karar terörle mücadeleye destek vermiyor" ifadelerini kullandı.

KRALİÇE İLE SAMİMİ SOHBET
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Ürdün Kralı 2. Abdullah'a eşlik eden eşi Kraliçe Rania'yı Cumhurbaşkanlığı Konukevi'nde kabul etti. Resmi karşılama töreninin ardından yapılan kabulde ikili, fikir alışverişinde bulundu, samimi bir sohbet gerçekleştirdi.
BİZE ULAŞIN