“FETÖ’cüleri iade edin” çağrısı

“FETÖ’cüleri iade edin” çağrısı
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Çipras'la bir araya geldi. Yunanistan Cumhurbaşkanı Pavlopoulos ile görüşmeye damga vuran Lozan, ortak basın toplantısında da gündeme geldi. Erdoğan, FETÖ'cülerin iadesi ve Lozan konularında kritik mesajlar verdi:
Erdoğan: Bugün tarihi bir gün yaşıyoruz. Bu süreç içinde atmamız gereken önemli adımlar var. 15 Temmuz gecesi 251 insanımızı şehit eden FETÖ militanlarının adaletle yüzleşmesi büyük önem taşıyor. Yunan yargısına bir çağrım var. Türkiye'de işkence, idam söz konusu değil. Yunanistan'daki FETÖ mensuplarıyla ilgili kararı hemen verelim. Gecikmiş adalet adalet değildir.
Çipras: Bu konu Yunan yargısını ilgilendiren bir konu. Bizim darbecilere kapılarımızı açmamız söz konusu dahi olamaz.
Erdoğan: Lozan sadece Ege'yi mi kapsıyor? Batı Trakya'daki azınlıkların hukuku yok mu? Patrik yurt dışına çıkmak istese Lozan'a göre Eyüp Kaymakamlığı'nın izni ile çıkabilirdi, biz bunu bir tarafa koyduk. Batı Trakya'da atanmış bir baş müftü var. Bizim toprak bütünlüğü ile ilgili sıkıntımız yok.
Çipras: Bu anlaşmanın yeniden yapılandırılması, güncellenmesi söz konusu olamaz. Yunanistan vatandaşı Müslümanlarla ilgili daha fazla adımlar atılması gerektiğine de inanıyorum. Fakat Yunanistan'daki vatandaşlarla ilgili konular başka ülkeleri ilgilendiren konular değil.

'MİNDERDEN KİM KAÇTI BİLİYORUM'
Çipras: Ben 43 yaşındayım ve 43 yıldır Kıbrıs meselesi tartışılıyor. Çünkü yasadışı bir işgal olmuştu.
Erdoğan: 43 yıldır diyor, ben 63 yaşında olduğuma göre, ben burada ciddi bir tecrübeye sahibim. Takip ettiğim süreçte de minderden kimlerin kaçtığını çok iyi biliyorum. Bütün belgeleri rahatlıkla verebilirim. Buna dikkat edersek çok şeyi aşarız. Asker bulundurma deniyor. Yunanistan asker bulundurmuyor mu? Annan Planı uygulanmış olsaydı bu noktaya gelmemiş olacaktı. Ama referandumda Güney Kıbrıs ters hareket etti ve bugünlere geldik.

Erdoğan, "Trump'ın Kudüs açıklaması uluslararası hukukun ayaklar altına alınmasıdır" dedi. Çipras da "Bu karar barışa hizmet etmez" yorumunu yaptı.
BİZE ULAŞIN