Yolsuzluğa kalkan oldu

Hükümeti yolsuzlukla itham eden Kılıçdaroğlu, milyonluk vurguna karıştığı iddiasıyla görevden alınan CHP’li Ataşehir Belediye Başkanı’na sahip çıktı, belediyede açıklama yaptı

Yolsuzluğa kalkan oldu
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanlığı'nca milyarlarca liralık yolsuzluk, rant ve usulsüzlüğe adı karıştığı belirlendikten sonra görevden alınan CHP'li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'ye sahip çıktı. İçişleri Bakanlığı, usulsüzlükleri nedeniyle hakkında rapor hazırladığı Belediye Başkanı Battal İlgezdi'yi görevden uzaklaştırırken, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun attığı ilk adım, CHP Merkez Karar Yürütme (MKY) toplantısını Ataşehir Belediyesi'nde toplama kararı oldu. Dün Ataşehir Belediyesi'ne giden Kılıçdaroğlu, partililerle birlikte usulsüzlükleri belgelenen Başkanı Battal İlgezdi hakkında "Belediye başkanlarımıza dokundurtmayacağım" açıklamasında bulundu.

DOKUNDURTMAYACAĞIM
Kılıçdaroğlu dün sol yanına milyonlarca liralık vurguna imza attığı tespit edilen belediye başkanı Battal İlgezdi'yi oturtarak basın açıklaması yaptı. Kızı Zeynep Kılıçdaroğlu'nun da adının karıştığı iddialara yanıt vermek yerine siyasi açıklamalar yapmayı tercih eden Kılıçdaroğlu, "Verilemeyecek hiçbir hesabımız yoktur. Kılıçdaroğlu konuşmasın istiyorlar. Ben tüyü bitmemiş yetimin hakkı için sonuna kadar konuşacağım. Bu ülkede vicdanları ayağa kaldıracağım. (...) belediye başkanlarımıza dokundurtmayacağım" diyerek adeta yolsuzluğa kalkan oldu.

HİÇBİRİNE YANIT VEREMEDİ
Ataşehir belediyesi sınırları içinde yer alan ve Buz Rezidans, Erguvan Barış Parkı ile Odakule 1-2 rezidanslarındaki şaibelere; İlgezdi çifti ve yakınlarının değerleri milyonları bulan tamamı lüks 17 dairesinin bulunduğu Buz Rezidans'ta; kızı Zeynep Kılıçdaroğlu ve özel kalem müdürü Ömer Tuncay Ceylan'ın kardeşi Onur Okay Ceylan'ın birer daire alması konusuna hiç girmedi.

BİR YALANLAMA DA İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN
İçişleri Bakanlığı, görevden alınan Battal İlgezdi'nin avukatı Ömer Faruk Hansu'nun basın açıklamasındaki yalanlarını tek tek çürüttü. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Ataşehir Belediyesi görevlileri hakkında hakkaniyete uygun karar alındığı belirtilerek, İlgezdi hakkında 32 konuda soruşturma izni verildiği, 28 konuda ise soruşturmaya gerek görülmediği belirtildi. Açıklamada, İlgezdi'nin avukatı Hansu'nun isnatlarının tam tersine, Bakanlığa ve adli mercilere çok sayıda yolsuzluk, haksız mal edinme, ihaleye fesat karıştırma şikayetleri geldiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi: "İlgezdi'nin avukatı tarafından mal varlığı ile ilgili yargı mercilerince takipsizlik kararı verildiği belirtilmiş ise de, yaptıkları açıklamaların devamında da belirttikleri üzere bu konuda İlgezdi hakkında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca dava açılmış olup, dava devam etmektedir." Açıklamada Buz Rezidans ve Erguvan Barış Parkı'yla ilgili olarak soruşturmaya izin verildiği kaydedilerek, "Bunların dışında adli mercilerde işlemleri devam eden hususlar da bulunmaktadır" denildi.
BİZE ULAŞIN