Türkiye Kudüs için ayakta

ABD Başkanı Donald Trump’un Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasına tepkiler Türkiye’nin dört bir yanında da sürdü

Türkiye Kudüs için ayakta
Yenikapı'da on binlerce vatandaş "Kudüs İslamındır" mitinginde buluştu. Saadet Partisi öncülüğünde düzenlenen, TÜRGEV, TÜGVA, ÖNDER, MÜSİAD, SKON, İHH İnsani Yardım Vakfı, Deniz Feneri Derneği, Hakİş ve Memur-Sen gibi STK'ların da desteklediği mitinge Filistin'in Ankara Büyükelçisi Faed Mustafa da katıldı. Filistin'e destek mesajları içeren atkılar takan, kelime-i tevhid bayrakları taşıyan birçok vatandaş, sık sık tekbirler getirerek "Hamas'a selam direnişe devam", "İstanbul'dan Gazze'ye direnişe bin selam" sloganları attı.

ADANA
Sivil İnisiyatif Meclisi'nin (ASİM) çağrısıyla merkez Yüreğir ilçesindeki ABD Konsolosluğu önünde toplanan yüzlerce kişi, ABD ve İsrail'i lanetledi. Göstericiler, ABD ve İsrail bayraklarını da yaktı.

AĞRI
ABD ve İsrail aleyhine pankart ve dövizlerle, eksi 15 derecede yaklaşık 10 kilometre yürüyen vatandaşlar Trump'ın kararına tepki gösterdi.

BURSA
İnegöl ilçesinde yoğun yağmura rağmen STK'ların öncülüğünde düzenlenen yürüyüşte bin kişi yürüyüş düzenledi.

KONYA
Kültür Park'ta toplananlar 5 dilde hazırlanan pankartlarla Trump'ı protesto etti. Eyleme kentte öğrenim gören 60 ülkeden öğrenciler de destek verdi.

ŞIRNAK
Silopi ilçesinde, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanlığı öncülüğünde bir araya gelen kadınlar protesto düzenledi.

MUŞ
Varto ilçesinde, AK Parti İlçe Başkanlığı eylem yaptı.

BATMAN
Müftülük tarafından sabah namazı sonrası "Kudüs için Kıyama ve Dua'ya" programı gerçekleştirildi.

DİYARBAKIR
Merkez Bağlar ilçesi Selahattin Eyyubi Mahallesi'nde toplanan 250 kişilik grup ellerinde "Zulme karşı sessiz kalma", "Selahaddinler siyonizme haddini bildirecek" yazılı dövizlerle sık sık tekbir getirerek karara tepki gösterdi.

Saffet AZAK / SABAH
BİZE ULAŞIN