Netanyahu kızarak Brüksel'den erken ayrılmıştı

Avrupa Birliği (AB) her yıl Aralık ayının ortasında düzenlediği iki günlük Liderler Zirvesi'ne bugün başlıyor. Ana gündem maddeleri arasında, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması üzerine çıkan siyasiler gelişmeler de bulunuyor.

Netanyahu kızarak Brüksel'den erken ayrılmıştı

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu Pazartesi günü Brüksel'e gerçekleştirdiği ziyarette, AB'den isteğini alamadan ülkesine dönmüştü. İsrail'in 22 yıl sonra başbakan düzeyinde ziyaret ettiği Brüksel'de, protokolde pek rastlanmayacak şekilde, AB Komisyon ya da Konsey başkanı tarafından değil, dışişlerine eşdeğer olan Dışilişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini tarafından kabul edildi.

Netanyahu AB tepkisine kızıp Juncker'le görüşmeden gitti

Mogherini ve AB üyesi ülkeleri dışişleri bakanlarıyla çalışma kahvaltısına katılmadan önce basına açıklamalarda bulunan Netanyahu, tüm Avrupa ülkelerinin ABD Başkanı Donald Trump'ın kararına uyarak büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıyacağını ve Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını düşündüğünü dile getirdi.

Ancak Netanyahu'nun dışişleri bakanlarıyla görüşmesinin ardından basın toplantısı düzenleyen Mogherini, "Netanyahu bu beklentilerini başka ülkeler için koruyabilir. AB bu yönde adım atmayacaktır. Dışişleri bakanları Netanyahu'ya AB'de Kudüs'ün iki devletin de başkenti olmasını sağlayacak, iki devletli çözüm konusunda tam bir birlik olduğunu bizzat göstermiş oldu." ifadesini kullandı.

AB Konseyi'ndeki konuşmasından sonra, AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'le görüşmesi olan Netanyahu, planlanan görüşmeye 15 dakika kala hava şartlarını bahane ederek ülkesine döndü. Kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, Netanyahu'nun basına kapalı gerçekleşen AB dışişleri bakanlarına hitabında istediğini alamaması ve bu gelişmenin ardından Mogherini ile düzenlenen basın toplantısında AB'nin tavrının yinelenmesi, Netanyahu'yu kızdırdı ve bundan dolayı Juncker'le görüşmeden Brükselden ayrıldı.
BİZE ULAŞIN