Darbeciler doğrudan Yargıtay’a

Darbeciler doğrudan Yargıtay’a

İstinaf mahkemelerinin darbe davalarında temyiz yargılamalarıyla ilgili süreci uzatması üzerine hükümet yeni düzenleme için harekete geçti. Buna göre darbe ve bölücü terör örgütü davalarının temyiz incelemesi doğrudan Yargıtay'da yapılacak. Bu davaların temyiz duruşmasının yapılması şartı da kaldırılıyor.

PKK'LILARI DA KAPSIYOR
Yakın zamanda çıkarılması planlanan yeni kanun hükmünde kararname ile 15 yılı aşan hapis cezaları ile sonuçlanan davaların, temyiz sürecinde mutlaka istinaf mahkemelerinden geçmesini düzenleyen maddede değişiklik yapılacak. Planlanan değişikliğe göre bu maddeye KHK ile "Türk Ceza Kanunu'nun 302 ve 309'uncu maddelerinden verilen mahkûmiyet kararlarının zorunlu istinaf yolundan istisna tutulduğuna" dair hüküm eklenecek. Böylelikle "darbe" suçundan ağırlaştırılmış müebbet veya müebbete çarptırılanların FETÖ'cülerin dosyaları hiç istinaf mahkemelerine gitmeden doğrudan Yargıtay'a gönderilecek.

DAVALAR UZAMAYACAK
KHK, FETÖ'cülerin darbe davalarını temyiz aşamasında uzatma girişimlerinin de önünü kesiyor. Bunun için, "hapis cezası 10 yılı aşan mahkûmiyet kararlarına ilişkin temyiz incelemesinin sanığın talebi üzerine duruşmalı yapılması" kanunda değişiklik yapılacak.

BİZE ULAŞIN