Hatay'daki FETÖ/PDY davası! 4 yıl 2 ay hapis cezası

Hatay'da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan yargılanan sanığa 4 yıl 2 ay hapis cezası verildi.

Hatay'daki FETÖ/PDY davası! 4 yıl 2 ay hapis cezası

Hatay 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Güler Y. ile avukatı katıldı.

Sanık, savunmasında, üzerine atılı suçlamayı kabul etmediğini belirtti.

Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesini 2010 yılında kazandığını kaydeden Güler Y, maddi durumu iyi olmadığı için Dörtyol'daki dershanesindeki öğretmeni aracılığıyla örgüte ait evlere yerleştiğini anlattı.

Yaklaşık 6 yıl bu yapıya ait evlerde kaldığını dile getiren sanık, "2015 yılında ev ablalığı yaptım, fakültem yoğun bir fakülteydi, bu nedenle zaman zaman toplantılara katılamıyorduk. Katıldığım bir toplantıda ByLock isimli programdan bahsettiler, derslerimin yoğunluğu nedeniyle buradan haberleşebileceğimizi düşündüm, 'Feride' isimli kişi bluetooth aracılığıyla cep telefonuma ByLock'u yükledi, 2015 yılı ocak-mayıs aylarında kullandım, daha sonra sildim." diye konuştu.

Güler Y, kendisine ait ByLock rehberinde 3 kişinin kayıtlı olduğunu ve toplantılara gidemediği zaman evin durumu hakkında haberleştiklerini söyledi.

İddia makamı ise mütalaasında, sanığın ByLock'u telefonuna kurup kullanmak suretiyle üzerine atılı "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçunu işlediğini, anlatımlarıyla ByLock ve örgüt içerisindeki konumundan bahsetmesi nazara alınarak etkin pişmanlık hükümlerinden faydalanması gerektiğini bildirdi.

Mahkeme heyeti, sanığa "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan 7 yıl 6 ay hapis ceza verdi. Etkin pişmanlık hükümlerinden yararlandırılan sanık, duruşmalardaki tutumları göz önüne alınarak cezası 4 yıl 2 aya indirilerek tahliye edildi.

BİZE ULAŞIN